fbpx
ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΉττα για το εφηβικό της Δόξας

Ήττα για το εφηβικό της Δόξας

ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ – ΝΙΚΟΠΟΛΗ ΠΡΕΒΕΖΑΣ 56-60 (εφηβικό)

Την ήττα γνώρισε το εφηβικό τμήμα Δόξας απο την αντίστοιχη ομάδα της Νικόπολης Πρεβεζας με 56-60 στον προημιτελικό του πρωταθλήματος της ΕΣΚΑΒΔΕ. Οι δύο ομαδες ηταν κοντα στο σκορ στα πρώτα 15 λεπτά και το προβάδισμα αλλαζε συνεχώς χέρια.

Η Νικόπολη πήρε κεφαλι στο σκορ με το κλείσιμο του ημιχρόνου (27-33) εκμεταλλευόμενη κάποιες κακές επιλογές της Δόξας στην επίθεση που ειχαν σαν αποτέλεσμα ευκολα καλαθια στο ανοιχτό γήπεδο. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τη Νικόπολη να μπαίνει πιο δυνατά στο παιχνίδι και να χτίζει μια διαφορά 11 πόντων (30-41).

Φωτογραφία του χρήστη Δόξα Άρτας BC. Ομως η είσοδος του Λιαροκάπη βοήθησε τη Δοξα να ελέγξει το ρυθμό και να επιστρέψει μειώνοντας το σκορ στο τέλος του 3ου δεκαλεπτου στους 4 πόντους. Στο 4ο δεκάλεπτο η Δοξα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα αλλα η κόπωση και η πιεστική αμυνα της Νικόπολης οδήγησαν σε λαθη δίνοντας την ευκαιρία στην ομαδα της Πρέβεζας να τρέξει ενα σερί 8-0 και να πάρει το προβάδισμα διατηρώντας το μεχρι το τέλος. Με τη νίκη αυτή η ομάδα της Νικόπολης εξασφάλισε την πρόκριση στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Δόξα (Μανθας): Κωστούλας 2, Παπάζογλου 2, Τσακαλώτος 3 (1), Λιαροκάπης 4, Ντάσκαρης 5 (1), Τσιαντής, Μάνδαλος 8, Κατσαούνος, Αναγνώστου 16 (2), Κολώνας 16

Νικόπολη (Πολιτης): Μήχος 14, Παπαχρήστος 2, Τρομπούκης, Αυδίκος, Σουλιώτης 15 (1), Πιστιόλας, Μπέλλος 1, Μπακάλης 13, Αθανασίου 4, Ρέμπης 11 (1)