fbpx
ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας: Στην Άρτα θα κριθεί η πρόκριση

ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας: Στην Άρτα θα κριθεί η πρόκριση

Η πρώτη ήττα στη φετινή σεζόν για την ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας, ήρθε από την ομάδα των Μολοσσών.

Ισοφάρισε την ημιτελική σειρά play-off η ομάδα των Μολοσσών Ιωαννίνων, αφού επικράτησε της Δόξας με 73-61. Έτσι, η ανάδειξη του 2ου φιναλίστ της ΕΣΚΑΒΔΕ θα κριθεί στην Άρτα, την Κυριακή 17/4. Στην άλλη ημιτελική σειρά, η ομάδα της Παραμυθιάς έκανε το 2-0 απέναντι σε εκείνη της Ναυπάκτου και αναμένει τον αντίπαλό της για τους τελικούς της κατηγορίας.

Σχετικά με το παιχνίδι, οι Μολοσσοί ξεκίνησαν με πολλή ενέργεια, έτρεξαν και έβγαλαν αιφνιδιασμούς. Οι παίκτες του Ηλία Κιφοκέρη φάνηκαν αρκετά επηρεασμένοι από την απουσία του Χρήστου Μπάλλα, ενός εκ των κορυφαίων παικτών της ΑΕΔΠ στο σκοράρισμα, και από την αρχή της αναμέτρησης βρέθηκαν να κυνηγούν διψήφιες διαφορές.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα της Άρτας παρουσιάστηκε βελτιωμένη, φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και τους 6 πόντους, όμως ένα τρίποντο από τα 8 μέτρα στην λήξη της 3ης περιόδου, το οποίο έκλεισε το 10λεπτο στο +9 υπέρ των γηπεδούχων, αποδείχθηκε καθοριστικής σημασίας.

Στο 4ο δεκάλεπτο, η ΑΕ Δόξας Πύρρου βρέθηκε με 5 φάουλ από το 2ο λεπτό, ενώ στην ίδια περίοδο χρεώθηκε ένα αντιαθλητικό και 2 τεχνικές ποινές, με τους φιλοξενούμενους να εκφράζουν παράπονα από τη διαιτησία.

Το επόμενο παιχνίδι, το οποίο θα είναι και τελευταίο της σειράς, θα διεξαχθεί στο Τ9 Κωστακιών Άρτας, την Κυριακή 17/4, και με πιθανότερη ώρα στις 18:00 (δεν έχει οριστεί επίσημα).

Α.Σ Μολοσσών: Παπαλούδης, Κόρδας 3(1), Σιδηρόπουλος, Κακατσίδης, Ζήσης 23(1), Ζώτος 21(1), Πατραμάνης, Μάκης 17(1), Μάστορας, Ιωάννου9(1), Καλουπτσόγλου, Γκρέκος

Α.Ε Δόξας Πύρρου Άρτας (Κιφοκέρης): Πετρέκας 3, Γυφτοκώστας 11(1), Γεωργίου 4, Νίκας 13(1), Δήμος 2, Βάσιος, Βασιλείου 2, Μουκάι 2, Ξυλογιάννης, Μάνθας 8, Βασιλειάδης 16(1)

Δεκάλεπτα: 22-11, 44-32, 60-51, 73-61