ΑρχικήΒΟΛΛΕΥΒ' ΕΘΝΙΚΗ: Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Αναγέννηση - Παραμένει στην...

Β’ ΕΘΝΙΚΗ: Σημαντική εκτός έδρας νίκη για την Αναγέννηση – Παραμένει στην κορυφή!

ΕΡΜΗΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 2-3

Πέρασε και από την έδρα του αξιόλογου Ερμή η Αναγέννηση!

H πρωτοπόρος του ομίλου, ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και φανερά ανώτερη κατέκτησε το πρώτο σετ με 21-25
Στο δεύτερο , η αδυναμία τελειώματος στις κόντρα μπάλες με μονό μπλοκ από πλευράς Αναγέννησης, έδωσε το σετ στον Ερμή με 25-22.

Το τρίτο σετ, κατέληξε επίσης στη γηπεδούχο ομάδα με 27-25, όμως υπάρχουν έντονα παράπονα για λάθος θέσεις των παικτών του Ερμή. Μάλιστα, οι διαιτητές διέκοπταν συχνά το παιχνίδι ώστε να βρουν τις σωστές θέσεις παικτών!

Η “Α” αφυπνίστηκε στο 4ο σετ και παίζοντας πολύ καλό βόλλεϋ το κατέκτησε με 16-25:

Η αναμέτρηση κρίθηκε στο τάι μπρέικ, όπου οι δυο ομάδες πήγαιναν μαζί μέχρι το 10-10. Όμως η φιλοξενούμενη ομάδα παίζοντας πολύ καλά σε μπλοκ-άμυνα, έκανε ξέσπασμα και το κέρδισε με 10-15.

Νίκη μεγάλης σημασίας στην έδρα ενός εκ των διεκδικητών της ανόδου. Υπενθυμίζουμε ότι στα play-offs ανόδου , μεταφέρονται οι νίκες των τεσσάρων πρώτων ομάδων στα μεταξύ τους παιχνίδια. Με αυτό το αποτέλεσμα η Αναγέννηση βρίσκεται στο 2-0 επί του Ερμή, με τον οποίο και είναι πολύ πιθανό να διασταυρωθεί στα ημιτελικά.

ΕΡΜΗΣ ΗΓΟΥΜΕΝΙΤΣΑΣ: Μπούτρης, Ντάκουρης, Χρηστάρας, Μπαλαμάτσιας, Παρούσης Αν, Παρούσης Κ., Βαμβέσος (λ), Μπάρμπας (λ), Μαρτίνης, Νίκου Π., Νίκου Ν.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Λεμονίδης-Μπασούκας) : Μπασούκας, Λαγός, Τσουμάνης, Μανέτας, Νταλίπης, Χαττάρι, Λιανός (λ), Λαϊνάς, Τασηνίκος, Μπέτζος, Βρυώνης

Βαθμολογία σε 11 αγωνιστικές (Βολίδα και ΑΟ Πρέβεζας έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο)

Επόμενη αναμέτρηση, την Κυριακή (19/2 , 18:00) όπου η Αναγέννηση αντιμετωπίζει τον ΑΓΣ Ιωαννίνων στο ΔΑΚ Άρτας.