ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤO Πύρρος το τοπικό ντέμπι με τη Δόξα

O Πύρρος το τοπικό ντέμπι με τη Δόξα

Ντέρμπι για 3 δεκάλεπτα διεξήχθη στη Άρτα με νικήτρια την ομάδα του Πύρρου.Από το 1ο δεκάλεπτο η ομάδα της Δόξας έκανε αυτό που ξέρει καλά,πίεσε το κατέβασμα της μπάλας και εκμεταλευόμενοι τα λάθη του Πύρρου πήρε μικρό προβάδισμα με 2 πόντους.Στο 2ο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε και έτσι το ημίχρονο έληξε με σκορ 30-29 υπέρ του Πύρρου.Στο 2ο ημίχρονο τα 2 συνεχόμενα φάουλ του Λιαροκάπη αποδυνάμωσαν την δόξα όμως ο Μάνθας με 17 πόντους,ο Τσίτσικας με 11 και ο Γείτονας με 11 κράτησαν την Δόξα στο παιχνίδι κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ ισόπαλο 44-44.Στο 4ο δεκάλεπτο ο Πύρρος έχοντας περισσότερη ενέργεια και με επιμέρους σκορ 24-11 πήρε μια δύσκολη νίκη.Κορυφαίοι για την ομάδα του Πύρρου ο Μάγκος με 22,ο Βάσιος με 13,ο Πέτσας με 9 και ο Αρχιμανδρίτης που έβαλε ένα κρίσιμο τρίποντο με το σκορ στο 56-53 και ουσιαστικά κλείδωσε την νίκη για την ομάδα του Πύρρου.

Τα δεκάλεπτα:14-16/30-29/44–44/68-55