ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤNIKH ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑ ΑΡΤΑΣ ΣΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ

NIKH ΓΙΑ ΤΟΝ ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑ ΑΡΤΑΣ ΣΤΟ ΑΓΡΙΝΙΟ

Ο Παναιτωλικός γνώρισε την ήττα στην έδρα του από τον Αίαντα με 54-63. Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο και προηγήθηκαν με 25-19 καθώς οι φιλοξενούμενοι ήταν άστοχοι για άλλη μία φορά μέσα από το ζωγραφιστό.Στο 2ο ημίχονο η αρτινή ομάδα βελτίωσε κατά πολύ την εικόνα της και κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ στα τελευταία λεπτά.Νεύρα και εκατέρωθεν αντιαθλητικά φάουλ έφεραν το ματς στη παράταση (48-48) όπου υπήρχε ξεκάθαρα μόνο μία ομάδα στο γήπεδο.Αξίζει να σημειωθεί ότι και οι 2 ομάδες θα μπορούσαν να φύγουν νικήτριες στη κανονική διάρκεια του αγώνα καθώς ο Γκολομάζος αστόχησε σε βολές για τον Αία και οι γηπεδούχοι είχαν την τελευταία επίθεση του αγώνα.Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές οι Γκολομάζος και Παπαμιχαήλ με 12 πόντους ενώ 10 είχε ο Γάκης. Από τον Παναιτωλικό ξεχώρισε ο Λανόπουλος με 17 πόντους και ο Χρήστος Τασούλης με 10.

Σημαντικά τρίποντα πέτυχαν στη παράταση Φορτοτήρας και Γάκης δίνοντας ώθηση στην ομάδα τους για τη πολυπόθητη νίκη.Επόμενος αγώνας σε 2 εβδομάδες με τη Δόξα Άρτας στο τοπικό ντέρμπι του Νοτίου ομίλου.

Δεκάλεπτα:Α:15-14 Β:10-5 Γ:9-16 Δ:14-13

Παναιτωλικός(Σταυροθανάσης): Θεράπος, Πάρδος 2, Πιστιόλης 9, Ραγκαβής 2, Αρκούδας, Τασιούλης Γ. 7(1), Τασιούλης Χ. 10(1), Καλλιακμάνης, Λανόπουλος 17(1), Μαυρομάτης, Καραπάνος 7(1)

Αίας Άρτας(Λεμονιάς): Ζαγαλίκης 3(1), Γκολομάζος 12, Φορτοτήρας 9(3), Σμύρης 7, Τάτσης, Τσιμούρας, Τσαμπάς 6, Ζαβερδινός, Ρόβας, Γάκης 10(2), Παπαμιχαήλ 12, Ζήκος 4.