fbpx
ΑρχικήΒΟΛΛΕΥΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Πρώτη φετινή ήττα για την Αναγέννηση

ΚΥΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ: Πρώτη φετινή ήττα για την Αναγέννηση

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ – ΕΑ ΠΑΤΡΩΝ 1-3

Στο πιο δυνατό της “τεστ” για φέτος, η Αναγέννηση Άρτας δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και πάραλληλα την πρόκριση για τη συνέχεια του θεσμού.

Απέναντι σε έναν πολύ δυνατό αντίπαλο που κάνει πρωταθλητισμό στην Α2 κατηγορία, οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά και με πολύ καλό σερβίς αποσυντόνισαν την υποδοχή και ανάπτυξη της Ε.Α.Π , κατακτώντας το πρώτο σετ εύκολα με 25-20.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την “Α”, που υπέπεσε σε αρκετά εύκολα λάθη -κυρίως στην υποδοχή- τα οποία και εκμεταλλέυτηκε η αντίπαλη ομάδα. Έτσι , η ΕΑΠ χωρίς να κάνει κάτι το ιδιαίτερο κατέκτησε τα επόμενα τρία σετ και το παιχνίδι.

Ας μην ξεχνάμε ότι η Πατρινή ομάδα αγωνίζεται σε μια κατηγορία πάνω από την Αναγέννηση και οι παραστάσεις από αγώνες τέτοιου επιπέδου είναι σαφώς μεγαλύτερες.

Στα θετικά, ο κόσμος γέμισε κυριολεκτικά το ΔΑΚ Άρτας, στηρίζοντας την Αναγέννηση και σε αυτό το παιχνίδι! Επίσης. αξίζει να αναφερθεί ξανά ότι αποτελεί σπουδαίο επίτευγμα για την “Α” η φετινή της πορεία στο θεσμό του Κυπέλλου.

Επόμενος αγώνας για την πρωτοπόρο στο πρωτάθλημα Β’ Εθνικής, την Κυριακή 15 Ιανουαρίου απέναντι στον Γ.Σ Άρτας, με τον οποίο θα κλείσει και ο Α’ Γύρος.