ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΡΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΗ ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ ΕΠΙ ΤΟΥ ΘΡΥΛΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ

Δελτίο Τύπου ΑΕΔΠ ΆΡΤΑΣ

Με νίκη έκλεισε τον Α΄ γύρο του πρωταθλήματος το ανδρικό της Δόξας, καθώς επικράτησε άνετα του Θρύλου Ιωαννίνων με 87-71. Η ομάδα μας, στην επιστροφή στη φυσική της έδρα, μπήκε αποφασισμένη να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα και το έδειξε από το πρώτο λεπτό. Με πολύ καλή δουλειά σε άμυνα και επίθεση Δόξα έβαλε τις βάσεις για τη νίκη  από το πρώτο ημίχρονο καθώς πήγε προηγούμενη στα αποδυτήρια με 49-30. Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε , με την ομάδα μας να ανεβάζει τη διαφορά μέχρι και τους 27 πόντους. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα , με την ομάδα μας να παίρνει μία πολύ σημαντική νίκη που της δίνει ώθηση για τη συνέχεια του πρωταθλήματος.

Θα θέλαμε να ευχαριστήσουμε τον κόσμο που γέμισε το γήπεδο και βοήθησε την ομάδα μας να φθάσει στη νίκη.

Επίσης θέλουμε να ευχαριστήσουμε τον τοπικό τηλεοπτικό σταθμό ART TV , που κάλυψε την αναμέτρηση.

Για την επόμενη αγωνιστική η ομάδα μας υποδέχεται τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας στο Τ9 Άρτας ( 12/1 στις 14:00) σε μία πολύ σημαντική αναμέτρηση.

Δεκάλεπτα: 24-11, 49-30, 71-47, 87-71

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Περλέγκας, Βασιλείου 2, Χρύσης, Γεωργίου 3, Γυφτοκώστας 13(2), Βάσιος 21, Πετρέκας 4, Μουκάι 15(3), Σκαμαντζούρας, Μάνθας 17, Ξυλογιάννης, Αναγνώστου 12(2).

Θρύλος Ιωαννίνων (Ντάσιος): Τρίτσος 14(4), Σιώντης 5(1), Καραγιάννης 22(1), Σπύρου 7, Σιαράψης , Παππαζύγουρας 5 Πάλιογλου 5(1), Κονταξής 8, Βελογιάννης , Κράνης 3, Στραγάλης 1, Γιαννάκης 1.