ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤNέα εκτός έδρας νίκη για τη Δόξα!

Nέα εκτός έδρας νίκη για τη Δόξα!

Τρίτη νίκη στη σειρά για το ανδρικό τμήμα της Δόξας, αυτή τη φορά επί της Προοδευτικής Αγρινίου με 48-68.

Η Αρτινή ομάδα μπήκε από το πρώτο λεπτό πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα του Αγρινίου (15-26 1ο δεκάλεπτο, 24-45 ημίχρονο).

Στο 3ο δεκάλεπτο η Δόξα συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και έβλπε τη διαφορά συνεχώς να αυξάνεται και να φθάνει στη μέγιστη τιμή της στο τέλος του δεκαλέπτου (34-60).

Στο 4ο δεκάλεπτο δόθηκε η ευκαιρία στους 2 προπονητές να χρησιμοποιήσουν όλους τους αθλητές. Η Δόξα μετά από αυτή τη νίκη έχει ρεκόρ 7-4 και βρίσκεται στην 3η θέση της βαθμολογίας.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η ομάδα της Δόξας είχε στη 12αδα 3 αθλητές του εφηβικού τμήματος και 4 αθλητές του παιδικού τμήματος.

Για την επόμενη αγωνιστική η ομάδα αντιμετωπίζει στο τοπικό ντέρμπι τον Αίαντα Άρτας (28/1 στις 14:00)

Δεκάλεπα: 15-26, 24-45, 45-60, 48-68

Πήγασος-Προοδευτική Αγρινίου (Τσάσσης): Αραχωβίτης 11, Διαμάντης, Καλαμαλίκης Μ. 6, Μολώνης 5(1), Χαντζής, Φραγγελάκης. Γκρίζης 5, Καλαμαλίκης Ι., Μουρκούσης 3, Ζαμπάρας 4(1), Τσάσσης 14

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Κολώνας 8 , Βέτσιος, Μάνδαλος 2, Κατσαούνος, Ντάσκαρης, Βάσιος 5(1), Τσιρογιάννης, Σκούτας 5, Τσίτσικας 7, Μάνθας 20(2), Γείτονας 17, Αναγνώστου 4.