ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΉττα στην πρεμιέρα για τη Δόξα

Ήττα στην πρεμιέρα για τη Δόξα

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Πρεμιέρα με εκτός έδρας ήττα για το ανδρικό τμήμα της Δόξας. Η ομάδα μας, η οποία είχε σημαντικές απουσίες, ηττήθηκε από τον Πρωτέα Ηγουμενίτσας με 63-49. Η Δόξα ήταν πολύ άστοχη στο πρώτο ημίχρονο, το οποίο αποδεικνύουν και οι 14 πόντοι που σημείωσε (24-14 ημίχρονο).

Στο 3ο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με την ομάδα του Πρωτέα να φθάνει τη διαφορά στη μέγιστη τιμή της με τη συμπλήρωση των 30 λεπτών (41-26). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας ανέβασε την απόδοσή της και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στους 5 πόντους (43-38), 5 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης.

Η ομάδα της Ηγουμενίτσας, βρήκε λύσεις με συνεχόμενα τρίποντα του Γραμοζη , επαναφέροντας τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους. Στα τελευταία λεπτά δεν άλλαξε κάτι , με την ομάδα του Πρωτέα να παίρνει δίκαια τη νίκη.

Για τη 2η αγωνιστική η Δόξα υποδέχεται τον Α.Γ.Σ.Ι. (Β), το Σάββατο 26/10 στος 16:00.

Δεκάλεπτα: 16-07, 24-14, 41-26, 63-49

Πρωτέας Ηγουμενίτσας (Αλεξίου): Μπιλιουζης 6, Γραμοζης 25(4), Παππάς, Δήμος, Λιανός 2, Μπεζας 8, Τσαγκας, Δηλαβερης 6, Βενετης 8, Σωτηρίου 8(1), Δρικος, Αθανασίου.

Δόξα Άρτας (Κιφοκερης): Περλεγκας, Βασιλείου 2, Κωστουλας 9, Μουκαι 11(3), Χρύσης, Βασιος 2, Πετρεκας 4, Μανδαλος, Καρανικας, Μάνθας 9(1), Γεωργίου 3, Αναγνώστου 9.