ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΉττα για τη Δόξα στο φινάλε του Α' Γύρου

Ήττα για τη Δόξα στο φινάλε του Α’ Γύρου

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με ήττα έκλεισε τον Α γύρο το ανδρικό τμήμα της ομάδας μας, καθώς ηττήθηκε με 59-53 από την ΑΛΦΑ 93′, για την 9η αγωνιστική της Α’ Ανδρών-Α’ Όμιλος, στο ΔΑΚ Αγρινίου. Η Δόξα , που είχε πολλές σοβαρές απουσίες με σημαντικότερη αυτή του πρώτου σκόρερ της στο πρωτάθλημα Μιχάλη, μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με 1-8. Η ΑΛΦΑ αντέδρασε και εκμεταλλευόμενη την ευστοχία της έξω από τα 6,75 πέρασε μπροστά στο σκορ και έκλεισε το δεκάλεπτο προηγούμενη με 14-10. Στο 2ο δεκάλεπτο το σκηνικό δεν άλλαξε με τις 2 ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ με τη λήξη του ημιχρόνου (33-31). Στο 3ο δεκάλεπτο, η ΑΛΦΑ ήταν καλύτερη και κατάφερε να προηγηθεί μέχρι και με 11 πόντους. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας προσπάθησε να ανατρέψει το παιχνίδι μειώνοντας τη διαφορά στους 3 πόντους 5 λεπτά πριν τη λήξη της αναμέτρησης, αλλά η αστοχία σε φαινομενικά εύκολες προσπάθειες καθώς και η αποτελεσματικότητα στην επίθεση του Forward της ΑΛΦΑ Τασόπουλου, έδωσαν το ροζ φύλλο στην ομάδα του Αγρινίου.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα μας , είναι στις 12/1/2019 απέναντι στον Α.Ο. Βόνιτσας στο ΔΑΚ Βόνιτσας.

Δεκάλπετα: 14-10, 33-31, 49-42, 59-53

ΑΛΦΑ 93 (Σταυρόπουλος): Τασουλης, Τσέλιος 2, Κυριαζής 9(3), Ρέτζιος Ν., Ρέτζιος Β. 2, Τάγκας 9, Παπαχρήστος 1, Βατίστας 1, Παρθένης 9, Τασόπουλος 22(3), Βούλγαρης 4

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Καραγκούνης, Βασιλείου 4, Γκανιάτσας 1, Μουκάι 17(2), Καρανίκας 1, Πετρέκας 5(1), Τσίτσικας 11(1), Μάνθας 14