ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΕπιστροφή στις νίκες με πολύ καλή εμφάνιση για τον Αίαντα επί του...

Επιστροφή στις νίκες με πολύ καλή εμφάνιση για τον Αίαντα επί του Γρ.Λιακατά

Α’ΑΝΔΡΩΝ-Α’ΟΜΙΛΟΣ

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ – Α.Γ.Ο. ΓΡ. ΛΙΑΚΑΤΑΣ 80-55

Μετά από 5 συνεχόμενες ήττες ο Αίας ξέσπασε στο ΔΑΚ Άρτας και νίκησε άνετα τον Λιακατά Αιτωλικού φορτσάροντας ουσιαστικά σε 2 δεκάλεπτα.Το ματς ξεκίνησε 35 λεπτά αργότερα λόγω καθυστέρησης των φιλοξενούμενων,oι οποίοι στην έναρξη του αγώνα χρεώθηκαν τεχνική ποινή όπως ορίζει ο κανονισμός μετά από επικοινωνία του κομισαριου κ.Τσώνου με τον πρόεδρο της ένωσης κ.Νικάκη.

Παράσταση για ένα ρόλο στο πρώτο δεκάλεπτο με τον Αία να παίρνει διαφορά 25 πόντων την οποία κράτησε μέχρι τέλους.Πολλές διαμαρτυρίες από τους φιλοξενούμενους στον διαιτητή της αναμέτρησης κ.Μίγδο ο οποίος μάλιστα απέβαλε στο 3ο δεκάλεπτο τον προπονητή του Γρ.Λιακατά-Καραπαναγιώτη καθώς ο τελευταίος έβρισε τον κομισάριο της Εσκαβδε.

Στο αγωνιστικό κομμάτι τώρα ο Αίας πέτυχε τη πρώτη του νίκη στο δεύτερο γύρο και συνολικά 6η στο πρωτάθλημα η οποία του εξασφαλίζει και μαθηματικά την παραμονή στη κατηγορία και θέλει στα 3 επόμενα παιχνίδια ισάριθμες νίκες για να πλασαριστεί όσο δυνατόν ψηλότερα στη βαθμολογία και να καλύψει το χαμένο έδαφος από κάποιες εκτός προγράμματος ήττες.

Η διαφορά ξεπέρασε τους 30 πόντους σε πολλά σημεία του 2ου ημιχρόνου αλλά η χαλάρωση των τελευταίων λεπτών και του κακού δευτέρου δεκαλέπτου διαμόρφωσαν το τελικό 80-55.

Για τους γηπεδούχους ξεχώρισαν ο Παπαμιχαήλ με 23,ο Γκολομάζος με 16 και ο Μπράμης με 12 ενώ για τους φιλοξενούμενους που πιο πολύ ασχολήθηκαν με τη διαιτησία παρά με τον αγώνα ξεχώρισε ο Γρατσινόπουλος με 18.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:36-09/15-20/20-07/09-19

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ(ΛΕΜΟΝΙΑΣ ΑΠ.):Φούκας 2,Φορτοτήρας 8(1),Σμύρης,Ζαγαλίκης 9(1),Τσιμούρας,Ζαβερδινός,Τσαμπάς 4,Ρόβας 2,Γάκης 4,Παπαμιχαήλ 23(2),Γκολομάζος 16,Μπράμης 12.

ΓΡ.ΛΙΑΚΑΤΑΣ ΑΓΟ(ΚΑΡΑΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ):Γρατσινόπουλος 18(2),Σούρλας 8,Τσανός 11,Ζαρκαδούλας 6(1),Κοντομήτσος 4,Δημητρίου 4,Γαλαγούλας 4.