ΑρχικήΒΟΛΛΕΥΒ ΕΘΝΙΚΗ: Πρώτη ήττα στο Πρωτάθλημα για την Αναγέννηση

Β ΕΘΝΙΚΗ: Πρώτη ήττα στο Πρωτάθλημα για την Αναγέννηση

ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΑΣ – ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ 3-1

Την πρώτη ήττα στο Πρωτάθλήμα της Β Εθνικής γνώρισε η Αναγέννηση Άρτας στο ΕΑΝΚΙ , από το δεύτερο της βαθμολογίας ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΑΣ.

Η πρωτοπόρος Αναγέννηση αγωνίστηκε έχοντας να αντιμετωπίσει πολλά προβλήματα (με ένεση στη μέση ο Μπασούκας, με πρόβλημα στη μέση ο Τσουμάνης που δεν αγωνίστηκε μετά τα 2 πρώτα σετ, απών λόγω προσωπικού προβλήματος ο Λαϊνάς)

Το πρώτο σετ ήταν ντέρμπυ, με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και το οποίο κατέκτησαν στις λεπτομερειες οι γηπεδούχοι με 26-24. Και το δεύτερο σετ για τους Γιαννώτες, που εκμεταλλέυτηκαν τα πολλά λάθη της “Α” και έφτασαν στην άνετη κατάκτησή του.

Διαφορετική εικόνα στο τρίτο σετ. Η Αναγέννηση πίεσε στο σέρβις και με τον αρχηγό της Γιάννη Μπασούκα να παίρνει 4 άσσους, έφτασε στο 16-25.

Στο τέταρτο σετ οι φιλοξενούμενοι έχουν αρκετά παράπονα από τη διαιτησία. Με το σκορ στο 6-11 υπέρ τους , ο διαιτητής Παυλάκης με συνεχόμενα … αμφίβολα σφυρίγματα προκάλεσε τον εκνευρισμό τον παικτών της “Α”. Με το σκορ στο 11-11 ο αρχηγός Γιάννης Μπασούκας δέχθηκε κόκκινη κάρτα χωρίς προειδοποίηση και όταν οι διαμαρτυρίες του έγιναν αρκετά έντονες αποβλήθηκε από το σετ.  Εκνευρισμός και λάθη έδωσαν το σετ στα Γιάννενα με 25-17.

Τα σετ: 26-24, 25-14, 16-25, 25-17

ΓΙΑΝΝΕΝΑ ΑΣ (Τσούπης): Σαντζαρίδης, Τερζόγλου, Αποστόλου, Κοτίτσας, Κλούρας, Βαϊόπουλος, Μότσιος (λ), Μιχίδης, Βασιλείου

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΑΡΤΑΣ (Λεμονίδης- Μπασούκας): Μπασούκας, Λαγός, Χαττάρι, Νταλίπης, Μανέτας, Τσουμάνης, Λιανός(λ), Τασηνίκος, Βρυώνης, Μπέτζος

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΣΕ 9 ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΕΣ

Untitled

Την επόμενη αγωνιστική η ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ υποδέχεται τη ΦΕ Ιωαννίνων στο ΔΑΚ Άρτας (5/2, 18:00)