ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΤελικοί ΕΣΚΑΒΔΕ: Πρώτο βήμα για την Παραμυθιά - Στην Άρτα την Κυριακή...

Τελικοί ΕΣΚΑΒΔΕ: Πρώτο βήμα για την Παραμυθιά – Στην Άρτα την Κυριακή ο δεύτερος αγώνας

ΚΑΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ – ΑΕΔΠ ΑΡΤΑΣ: 73-67

To 1-0 έκανε η ομάδα της Παραμυθιάς, στον πρώτο τελικό της ΕΣΚΑΒΔΕ, για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος και την άνοδο στην Γ’ Εθνική κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης έτρεξαν σερί 13-0, με τη Δόξα να αντιδρά και να κλείνει το ημίχρονο με το σκορ στο 35-29. Στο τρίτο δεκάλεπτο με διαδοχικά τρίποντα των παικτών της Παραμυθιάς, η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 19, με τον πίνακα να δείχνει 55-36. Η ΑΕΔΠ και πάλι κατάφερε να επιστρέψει, και στο 1:40 πριν το τέλος της αναμέτρησης, με το σκορ στο 68-67, ο Γυφτοκώστας αστόχησε σε τρίποντο που μπήκε και βγήκε. Στην επόμενη επίθεση, αυτό που δεν κατάφερε ο guard της Δόξας, το έκανε ο  Χάιδος, από τη μεριά των γηπεδούχων και με το εύστοχο σουτ του από τα 6.75μ κλείδωσε το ματς υπέρ της ομάδας του.

Η ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας εκφράζει παράπονα από τη διαιτησία του αγώνα, για τις δύο αδικαιολόγητες κατά τους ανθρώπους της ομάδας, τεχνικές ποινές, στα 4 τελευταία λεπτά του αγώνα.

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.Δεκάλεπτα: 20-16, 35-29, 57-46, 73-67

Επόμενος αγώνας, την προσεχή Κυριακή (15/5, 18:00), στο Κλειστό Γυμναστήριο Κωστακιών Άρτας. Σε περίπτωση νίκης των φιλοξενουμένων η σειρά τελειώνει, ενώ με νίκη της Δόξας, οδηγείται σε 3ο παιχνίδι όπου θα διεξαχθεί σε ουδέτερη έδρα (Πρέβεζα).