ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΣτη Δόξα το τοπικό ντέρμπυ

Στη Δόξα το τοπικό ντέρμπυ

Α’ΕΣΚΑΒΔΕ-3Η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΝΟΤΙΟΥ ΟΜΙΛΟΥ

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ – ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ 61-66

Η νικήτρια ομάδα δεν μπήκε καλά στο παιχνίδι όντας ιδιαίτερα άστοχη στην επίθεση. Ο Αίας εκμεταλλευόμενος την κυριαρχία του στα ριμπάουντ κατάφερε να πάρει γρήγορα μια διαφορά 10 πόντων (15-5). Όσο περνούσε η ώρα η ομάδα της Δόξας ανέβαζε την απόδοση της και σε συνδυασμό με την αποβολή του Παπαμιχαήλ ( 1 αντιαθλητικό και 1 τεχνική ποινή) μείωσε τη διαφορά κλείνοντας το ημίχρονο στο -6 (37-31). Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο ημίχρονο με τους τυπικά φιλοξενούμενους να βελτιώνονται στον τομέα του αμυντικού ριμπάουντ αλλά και στις επιθετικές της επιλογές.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η Δόξα βρήκε μεγάλα σουτ απά τον καλύτερο της παίκτη σήμερα Πετρεκα αλλά και από τον σταθερά θετικό από το ξεκίνημα του πρωταθλήματος Αναγνώστου. Η διαφορά έφτασε στους 8 (51-59) αλλά ο Αίας με αντεπίθεση στα τελευταία λεπτά κατάφερε να φτάσει το παιχνίδι στους 3 πόντους (61-64) έχοντας παράλληλα την ευκαιρία να ισοφαρίσει με τα σουτ των Γάκη και Ζαγαλίκη που δεν βρήκαν στόχο.

Αίας (Λεμονιάς): Σακκας, Φουκας, Φορτοτηρας 13 (1) , Σμυρης 6 , Ζαγαλικης 5, Παπαμιχαηλ 6 , Ζαβρεδινος, Γακης, Ροβας 8 (1),Τσιμουρας, Γκολομαζος 19(1), Ζηκος 4

Δόξα(Κιφοκέρης): Σκουτας, Τσακαλωτος, Γκανιατσας 9 , Λιαροκαπης 4 , Μανθας 4 , Βασιος 7 (1) , Πετρεκας 12 (4), Κολωνας 2 , Τσιτσικας, Αναγνώστου 13(1), Γείτονας 8 , Μιχάλης 7