ΑρχικήΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΠρόκριση στα πέναλτι για τον Ολυμπιακό

Πρόκριση στα πέναλτι για τον Ολυμπιακό

Ο Ολυμπιακός επιβλήθηκε με 4-3 της Σλόβαν Μπρατισλάβας στα πέναλτι (1-1 κ.α, 2-2 παρ.) και προκρίθηκε στα πλέι οφ του Europa League. Οι Πειραιώτες θα αντιμετωπίσουν τον Απόλλωνα Λεμεσού σε διπλούς αγώνες.

Η ομάδα του Κορμπεράν προηγήθηκε δύο φορές, οι Σλοβάκοι ισοφάρισαν και τα πάντα κρίθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι. Στη «ρώσικη ρουλέτα», ο Βάτσλικ απέκρουσε την προσπάθεια του Τσακβεντάτζε και ο Βαλμπουενά στη συνέχεια έδωσε την πρόκριση στους πρωταθλητές Ελλάδος.

Η Σλόβαν είχε την κατοχή της μπάλα στα πρώτα λεπτά και προσπαθούσε να παίξει από τα πλάγια. Στο 10΄ο Κανκάβα σούταρε και ο Βάτσλικ μπλόκαρε με δεύτερη προσπάθεια.

Λίγες στιγμές αργότερα ο Ελ Αραμπί δεν πρόλαβε την μπαλιά του Εμβιλά. Στη συνέχεια ο Ολυμπιακός άρχισε να κερδίζει μέτρα και να γίνεται πιο απειλητικός στον αγωνιστικό χώρο.

Στο 23’ η ομάδα του Κορμπεράν είχε μία καλή στιγμή. Ο Άβιλα σέντραρε αλλά ο Μασούρας δεν έπιασε καλά την κεφαλιά και αστόχησε.

Οι Πειραιώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία δύο λεπτά αργότερα. Ο Κούντε έκανε ωραίο γέμισμα με το εξωτερικό φάλτσο, ο Ελ Αραμπί έκανε την προβολή αλλά ο τερματοφύλακας της Σλόβαν ήταν σε ετοιμότητα.

Ο Βάτσλικ έδειξε να είναι σε ετοιμότητα σε δύο περιπτώσεις (30’, 36’) που οι γηπεδούχοι απείλησαν με τον Κανκάβα και τον Τσακβετάτζε αντίστοιχα.

Η Σλόβαν είχε νέα ευκαιρία αλλά το σουτ του Κούτσκα στο 39’ πέρασε ψηλά άουτ. Αυτή ήταν και τελευταία μεγάλη φάση του πρώτου ημιχρόνου για τις δύο ομάδες.

Στο 52’ οι γηπεδούχοι απείλησαν και πάλι. Ο Μπαρσεγιάν έκανε τη σέντρα, ο Γκριν πήρε την κεφαλιά αλλά πέρασε εκτός εστίας. Οι Πειραιώτες άνοιξαν το σκορ δύο λεπτά αργότερα με τον Ζίνκερναγκελ. Ο Δανός έπιασε το σουτ έξω από την περιοχή, η μπάλα κόντραρε στον Κάνκαβα και κατέληξε στα δίχτυα.

Οι Σλοβάκοι έγιναν ακόμη πιο πιεστικοί ψάχνοντας το γκολ της ισοφάρισης. Ο Ολυμπιακός έχανε εύκολα την μπάλα και ήταν συνεχώς σε φάση άμυνας.

Οι γηπεδούχοι έχασαν ευκαιρίες με τον Γκριν και τον Κούτσκα ενώ ο Βάτσλικ έδειξε τα αντανακλαστικά του σε προσπάθεια του Σάπονιτς. Η Σλόβαν πέτυχε γκολ με τον Σάπονιτς στο 90’ αλλά το γκολ δεν μέτρησε αφού ο παίκτης ήταν οφσάιντ.

Στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η ομάδα του Κορμπεράν βρήκε στην κόντρα αλλά ο Μασούρας έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Η Σλόβαν έκανε το 1-1 στο 94’ με τον Σάπονιτς που εκμεταλλεύθηκε τα λάθη στην άμυνα των Πειραιωτών.

Ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση. Οι Πειραιώτες πήραν και πάλι το προβάδισμα με τον Αγκιμπού Καμαρά στο 100ο λεπτό του αγώνα. Ο Εμβιλά έκανε τη μακρινή μπαλιά, ο Μασούρας πήρε την κεφαλιά και «σέρβιρε» στον μέσο της ομάδας του Κορμπεράν που πλάσαρε από κοντά.

Η Σλόβαν κατάφερε να ισοφαρίσει και πάλι στο 108’ με τον Γκριν. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να πετύχουν άλλο γκολ και ο επαναληπτικός οδηγήθηκε στα πέναλτι.