ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΠανελλήνιο Εφήβων: Στον τελικό οι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός

Πανελλήνιο Εφήβων: Στον τελικό οι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός

Στον κυριακάτικο (12/5, 15:30 – T9 Κωστακιών) τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων προκρίθηκαν οι Ολυμπιακός και Παναθηναϊκός.

Η αναμέτρηση ήταν από το πρώτο λεπτό υψηλών ταχυτήτων και έντασης, με τα σουτ από τα 6.75μ. σε πρωταγωνιστικό ρόλο.

Οι “κυανοκίτρινοι” βρέθηκαν στο +6 (10-16, 5’) με τους ΠαπανικολάουΜαραγκουδάκηΑλεξάκη να εκτελούν.

Οι Πειραιώτες απάντησαν με το δικό τους σερί με τους Πασαγιάννη-Ροζακέα να ευστοχούν σε μακρινά σουτ και να οδηγούν στο 19-16 (8’30”).

Οι δύο ομάδες έκλεισαν την πρώτη περίοδο έχοντας από 4/8 τρίποντα, με το Περιστέρι να βλέπει τον Αλεξάκη να μετρά δύο φάουλ από το τέταρτο λεπτό και τρία στο 12’20”.

Ο Ολυμπιακός άρχισε να χτίζει μια διαφορά στη δεύτερη περίοδο για να πάρει και διψήφια τιμή η διαφορά με ένα ακόμη τρίποντα από τα χέρια του Ροζακέα (28-17, 13’25”).

Δύο συνεχόμενα “γκολ φάουλ” του Σπάρταλη έγραψαν το 36-20 (15’15”), το Περιστέρι προσπάθησε, αλλά δεν μπόρεσε να πλησιάσει, με το πρώτο μισό να ολοκληρώνεται 43-30.

Με το “καλημέρα” στην τρίτη περίοδο, ο Μαραγκουδάκης μείωσε ακόμη περισσότερο από τα 6.75μ. (43-33, 20’45”).

Δύο τρίποντα από τον Παπαγεωργίου διαμόρφωσαν το 55-47 (29′), όμως, το τρίποντο του Λυκογιάννη με την ολοκλήρωση του δεκαλέπτου έδωσε μια σημαντική ανάσα στον Ολυμπιακό (58-47), όπως και αυτό του Σεγούρα με την έναρξη της τέταρτης περιόδου.

Το Περιστέρι πλησίασε και πάλι, με τον Αλεξάκη αυτή τη φορά (65-56, 34’40”), προτού οι “ερυθρόλευκοι” επανέλθουν σε απόσταση ασφαλείας.

Διαιτητές: Αγραφιώτης, Κούλης, Βαγγάλης

Δεκάλεπτα: 19-17, 43-30, 58-47, 74-60

Ολυμπιακός (Παντελάκης): Μπουρνελές 2, Γιακάι, Ντάψης, Λυκογιάννης 6 (2), Πασαγιάννης 15, Σπάρταλης 19 (11ρ.), Ροζακέας 11 (3), Σαπλαούρας 1, Σεγούρα 9  (1), Αμπόση 11 (11ρ., 9α.), Παπασταύρου, Σαλταρίκος.

Περιστέρι (Παπαμάρκος):Καράγκουτης, Παπαγεωργίου 16 (4), Τζιάλλας 3, Καραθανάσης, Λιοσάτος, Χαϊδεμένος, Παπανικολάου 9 (3), Μαραγκουδάκης 16 (2), Κουγιουμουτζής 5, Κολοβός, Φτιαράς, Αλεξάκης 11 (1).

Δείτε τα στατιστικά της αναμέτρησης ΕΔΩ

@basket.gr

Αργότερα, ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι που κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Παναθηναϊκός νίκησε 70-69 τη ΔΕΚΑ και έκλεισε θέση στον τελικό του Πανελληνίου Πρωταθλήματος Εφήβων.

Μετά το αρχικό 2-5 (2’40”) και 9-13 (7’40”) από τα χέρια του Μουτάφη, οι “πράσινοι” επέστρεψαν στο παιχνίδι, με τον Κουστένη σε πρώτο πλάνο στην επίθεση.

Αυτός ήταν που με συνεχόμενους πόντους έγραψε το 17-15 (11’), πριν ο Μπίνης με έξι διαδοχικούς πόντους οδηγήσει τη διαφορά στο +6 (23-17, 12’15”).

Ο Λιοτόπουλος προσπάθησε να δώσει λύσεις, ο Πατρίκης φορτώθηκε με τρίτο φάουλ (15’40”) και ο Παναθηναϊκός συνέχισε στον ρυθμό που βόλευε το δικό του παιχνίδι για να γράψει το 32-26 (17’).

Στο σημείο αυτό ο Λιοτόπουλος πήρε πάνω του προσπάθειες και με δύο δικά του τρίποντα οι ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με τον ηλεκτρονικό πίνακα να γράφει 35-35.

Αδαμόπουλος και Κουστένης έδωσαν και πάλι προβάδισμα στον Παναθηναϊκό (39-35, 21′) με την απάντηση να έρχεται από τον Λιοτόπουλο με το τέταρτο εύστοχο τρίποντό του στο παιχνίδι και το κάρφωμα του Πούντου στον αιφνιδιασμό (39-40, 21’2”).

Για τα επόμενα λεπτά το προβάδισμα άλλαζε χέρια με το “τριφύλλι” να χτίζει και πάλι μια μικρή διαφορά στα μισά της τρίτης περιόδου (47-42).

Ο Λιοτόπουλος με το πέμπτο του τρίποντο μείωσε (47-45, 26’30”), αλλά ο Παναθηναϊκός κράτησε σταθερά το προβάδισμα (53-49, 30′).

Ο Βογιατζής μείωσε (56-55, 33’10’) και έδωσε το προβάδισμα στη ΔΕΚΑ (59-60, 35’10”), με τον Λιοτόπουλο να καρφώνει στον αιφνιδιασμό για το 59-62 (36’40”).

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε και πάλι μπροστά στο σκορ με το κλέψιμο του Ζερβού που πήγε ως το καλάθι για το 67-66 (39’10”) και το παιχνίδι να έχει στο τελευταίο του λεπτό.

Ο Κουστένης με 1/2 βολές έγραψε το 68-66, με 18” στο ρολόι με τον Λιοτόπουλο να δίνει ξανά το “παρών” και τον πρώτο λόγο στη ΔΕΚΑ από τα 6.75μ. (68-69).

Ωστόσο, ο Κουστένης με 5” να απομένουν και 2/2 βολές, έγραψε το 70-69, χαρίζοντας τη νίκη στον Παναθηναϊκό.

Διαιτητές: Κωνσταντινέλης, Παπαδόπουλος, Αλεξόπουλος

Δεκάλεπτα: 15-15, 35-35, 53-49, 70-69

Παναθηναϊκός (Ρήγγας): Μπίνης 6, Μπούσμπουρας 3, Ζερβός 6 (1), Αθανασόπουλος 5, Τσακίρης, Κουστένης 25, Κωνσταντινίδης, Αδαμόπουλος 20, Γκόλαντς 2, Γεώργας 3 (1), Τάσκος.

ΔΕΚΑ (Νικολαΐδης): Μακαρατζής 7 (1), Βογιατζής 5, Χαρτώνας, Στράντζαλης, Πατρίκης 14 (20ρ.), Μουτάφης 2, Πούντος 6, Κωνσταντινίδης, Λιοτόπουλος 29 (6), Πασχαλίδης 6.