ΠΑΛΕΨΕ ΓΙΑ ΕΝΑ ΗΜΙΧΡΟΝΟ ΑΛΛΑ ΗΤΤΗΘΗΚΕ Ο ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ ΣΤΗ ΒΟΝΙΤΣΑ

Α.Ο ΒΟΝΙΤΣΑΣ-ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ  69-52

H ομάδα του Αίαντα  αντιμετώπισε χτες Σάββατο 11 Νοεμβρίου στο ΔΑΚ Βόνιτσας την ομάδα του Α.Ο  Βόνιτσας  για την 4η αγωνιστική της Α΄ΕΣΚΑΒΔΕ (Α Όμιλος).

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καθυστέρηση περίπου 40 λεπτών λόγω διακοπής ρεύματος στο Κλειστό Γυμναστήριο της Βόνιτσας.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν καλά στο πρώτο δεκάλεπτο και βρέθηκαν να κερδίζουν με 12-15 στη λήξη του,με εκπρόθεσμο καλάθι για τη βόνιτσα το οποίο μετρήσανε οι διαιτητές παρά τις διαμαρτυρίες.Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου είχαμε τη δεύτερη διακοπή ρεύματος η οποία κράτησε για λίγο και το παιχνίδι συνεχίστηκε κανονικά μετά από 15 λεπτά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο βελτιώνοντας τις επιθέσεις τους οι γηπεδούχοι και με όπλο την άμυνα πήραν κεφάλι στο σκορ τελειώνοντας το ημίχρονο προηγούμενοι 37-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Βόνιτσα με πίεση σε όλο το γήπεδο και  συνεχόμενα τρίποντα των Γεωργούλα,Καραμπά και ένα έμμεσο τρίποντο του Γάκη ξέφυγε με +15(48-33), με το δεκάλεπτο να τελειώνει 55-39.Εκατέρωθεν τεχνικές ποινές και για τις δύο ομάδες σημαδέψανε το τρίτο δεκάλεπτο.Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να μειώσουν και να απειλήσουν αλλά το μόνο που κατάφεραν ήταν να μην αυξηθεί άλλο η διαφορά.

Ο Α.Ο Βόνιτσας, με τέσσερις νίκες σε 4 αγωνιστικές, βρίσκεται  στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με τον Π.Α.Σ Ναυπάκτου.

Πολλές φωνές και παρατηρήσεις απο τον Ν.Βαβέτση στους παίκτες του για την εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου.

Τέλος συγχαρητήρια μοίρασε ο Α.Λεμονιάς στους δικούς του παίκτες για την προσπάθεια καθώς ο Αίας παρόλο που αγωνίστηκε με ελλείψεις έδειξε σημάδια βελτίωσης κόντρα σε ένα από τα φαβορί του ομίλου.

Δεκάλεπτα:12-15 , 25-16 , 18-8, 14-13.

Διαιτητές του αγώνα: ΕΔΙΑΡΟΓΛΟΥ- ΡΟΥΓΚΑΣ

ΑΟ ΒΟΝΙΤΣΑΣ(ΒΑΒΕΤΣΗΣ Ν.): ΤΖΕΦΡΙΟΣ, ΒΑΣΙΛΑΚΟΣ, ΓΑΚΗΣ 7, ΚΑΡΑΜΠΑΣ 18(2), ΣΟΛΔΑΤΟΣ 11(1),ΒΑΣΙΛΕΙΑΔΗΣ 10(1),ΓΕΩΡΓΟΥΛΑΣ 16(3), ΘΕΙΑΚΟΣ 13(2), ΠΑΠΑΓΙΑΝΝΗΣ 4

ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ(ΛΕΜΟΝΙΑΣ ΑΠ.): ΦΟΥΚΑΣ Θ, ΦΟΡΤΟΤΗΡΑΣ 9 (1), ΣΜΥΡΗΣ 9, ΖΑΓΑΛΙΚΗΣ 4, ΤΣΙΜΟΥΡΑΣ, ΖΑΒΕΡΔΙΝΟΣ, ΓΑΚΗΣ 2, ΠΑΠΑΜΙΧΑΗΛ 20(2) , ΖΗΚΟΣ 8.