Ο Λιούις Χάμιλτον τα έδωσε όλα. Προσπαθούσε να φέρει πιο κοντά στον Νίκο Ρόσμπεργκ τον τρίτο και τον τέταρτο, όμως ο Γερμανός δεν πτοήθηκε. Η δεύτερη θέση ήταν μέσα στα σενάρια που ήθελε για να γράψει τη δική του ιστορία και να γίνει ο δεύτερος γιος παγκόσμιο πρωταθλητή που κατακτά επίσης τίτλο στη Formula1. Νικητής ο Χάμιλτον, τρίτος ο εκπληκτικός Φέτελ.
![Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Ρόσμπεργκ, έγραψε τη δική του ιστορία! Παγκόσμιος πρωταθλητής ο Ρόσμπεργκ, έγραψε τη δική του ιστορία!](http://wcdn.gazzetta.gr/sites/default/files/styles/scale_n_crop_812x457/public/article/2016-11/1480258025123.jpg?itok=6XbDf7KR)
Οριστική βαθμολογία οδηγών (5αδα)
1.Ρόσμπεργκ 385
2.Χάμιλτον 380
3.Ρικιάρντο 256
4.Φέτελ 212
5.Φερστάπεν 204