ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΟ Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε στον τελικό από τον Ράφα Ναδάλ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχασε στον τελικό από τον Ράφα Ναδάλ

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπορεί να έχασε στον τελικό, του Barcelona Open, αλλά αυτά που κέρδισε την εβδομάδα που πέρασε είναι πολλά.

Αρχικά το γεγονός ότι έφτασε στον τελικό ενός μεγάλου τουρνουά όπου ηττήθηκε από το νούμερο ένα της παγκόσμιας κατάταξης Ράφα Ναδάλ.

Σε μια εκπληκτική πορεία, όπου ο Τσιτσιπάς απέκλεισε τρεις τενίστες του «top-20», έπρεπε να φτάσει στον τελικό και απάναντι στον Ισπανό άσο για να χάσει το πρώτο σετ στο τουρνουά! Μάλιστα πήρε το πρώτο γκέιμ του αγώνα, αλλά στη συνέχεια ο Ναδάλ ήταν ασυναγώνιστος και έφτασε στο 5-1 και 6-2 μέσα σε 41 λεπτά.

Στο 2ο σετ, ο Ισπανός πήρε προβάδισμα 4-0, ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 4-1, για να ολοκληρωθεί το σετ σε 6-1 μέσα σε 37 λεπτά. Αυτός ήταν ο 11ος τίτλος του Ναδάλ στο όπεν της Βαρκελώνης και τρίτος συνεχόμενος.

Στην διαδρομή προς τον τελικό, ο Τσιτσιπάς νίκησε διαδοχικά και χωρίς να χάσει σετ τον Γάλλο Κορεντέν Μουτέ (Νο 137) με 6-4, 6-1, τον Αργεντινό Ντιέγκο Σβάρτζμαν (Νο 17) με 6-2, 6-1, τον Ισπανό Άλμπερτ Ράμος-Βινιόλας (Νο 40) με 6-4, 7-5, τον Αυστριακό Ντόμινικ Τιμ (Νο 7) με 6-3, 6-2 και τον Ισπανό Πάμπλο Καρένιο-Μπούστα (Νο 11) με 7-5, 6-3.

Πλέον, ο Τσιτσιπάς θα ανέβει στο Νο44 της παγκόσμιας κατάταξης, από όπου θα στοχεύσει.