Νίκη του Αχιλλέα στο Νεοχώρι επί του πρωτοπόρου Άκτιου Απόλλων

Β’ ΑΝΔΡΩΝ – Α’ ΟΜΙΛΟΣ

6η Αγωνιστική

ΚΛ. ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ : ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ – ΑΚΤΙΟΣ ΑΠΟΛΛΩΝ 55 – 51

Επιστροφή στις νίκες για την ομάδα του Αχιλλέα επί του πρωτοπόρου και αήττητου,μέχρι σήμερα, Άκτιου Απόλλων Πρέβεζας.Το ματς ξεκίνησε δυνατά, με την Αρτινή ομάδα να κλείνει το 1ο δεκάλεπτο προηγούμενη με 17-13. Στο 2ο δεκάλεπτο ο Αχιλλέας συνέχισε να προηγείται όμως κάποια λάθη στα τελευταία λεπτά επέτρεψαν στον Απόλλων να κλείσει το ημίχρονο προηγούμενος με 33-35. Στο 3ο δεκάλεπτο “μίλησαν” οι άμυνες και με επιμέρους σκορ 10-6,το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 43-41 υπέρ του Αχιλλέα.Στο τελευταίο δεκάλεπτο κράτησε το προβάδισμα και έφτασε στην πολύ μεγάλη νίκη με 55-51 με εύστοχη βολή του νεαρού Ματσίρα ο οποίος σήμερα έκανε μία πολύ θετική εμφάνιση σκοράροντας 10 πόντους.Για τον Αχιλλέα ξεχώρισαν Αρχιμανδρίτης και Μόσιαλος με 17 και 12 πόντους αντίστοιχα ενώ για την ομάδα της Πρέβεζας ξεχώρισε ο Αλ.Παπαμιχαήλ με 20.

Η νίκη αυτή διατηρεί τον Αχιλλέα στις πρώτες θέσεις του Α΄ομίλου της Β’ ΕΣΚΑΒΔΕ.

ΔΕΙΤΕ ΤΗ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ ΕΔΩ

Η άδικη ήττα στο Αγρίνιο την προηγούμενη αγωνιστική,όπου η Αρτινή ομάδα έχει πολλά παράπονα από το διαιτητικό δίδυμο Καββαδά- Εδιάρογλου καθώς 2 παίκτες αποχώρησαν τραυματίες,συσπείρωσε τους παίκτες του Αχιλλέα και κατάφεραν να φτάσουν στη μεγάλη νίκη.

Δεκάλεπτα: Α.17-13, Β.16-22, Γ.10-06, Δ.12-10

Αχιλλέας Νεοχωρίου ( Παπαχρήστος Κ. ): Σκληβανίτης 8, Σιαπέρας Ζ., Ματσίρας 10(2), Παπαχρήστος Ι. 1, Ρούσσας, Αρχιμανδρίτης 17, Γιαννάκης 5, Θεοδώρου, Σαπέρας Β., Σιατής 2, Βάρδιας, Μόσιαλος 12.
Άκτιος Απόλλων ( Παπαμιχαήλ Μ.): Σιάρκος 2, Κίτσιος 4(1), Γκόπης 4, Τζάλλας 8(2), Σκαμνέλος 5(1), Παπαμιχαήλ Αλ. 20(1), Αρβανιτίδης, Ευθυμίου 6, Αργυρός, Τσέτσικας 2.

Επόμενο παιχνίδι για τον Αχιλλέα Νεοχωρίου το Σάββατο 8/12 στο Αντίρριο με αντίπαλο τον Ηρακλή Μοναστηρακίου ενώ ο Άκτιος Απόλλων υποδέχεται τον αήττητο μέχρι στιγμής ΦΙΜΠΑ Πήγασο στη Πρέβεζα.