ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΝίκη με buzzer beater για τον Αία στην Άρτα

Νίκη με buzzer beater για τον Αία στην Άρτα

Α’ EΣΚΑΒΔΕ – Α’ ΟΜΙΛΟΣ 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ-ΑΣ ΑΛΦΑ’93 (61-60)

Μεγάλη νίκη του Αίαντα σήμερα στο ΔΑΚ ΑΡΤΑΣ έναντι του ΑΛΦΑ’93 στο απόλυτο ντέρμπι της αγωνιστικής του ομίλου.Σε ένα δυνατό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες με πολλές εναλλαγές στο σκορ ο Αίαντας κατάφερε στο τέλος να πάρει τη νίκη με τρίποντο του Ζαγαλίκη στην εκπνοή.Στο σημείο αυτό να τονίσουμε ότι ο ίδιος παίχτης έβαλε μπροστά την Αρτινή ομάδα με τον ίδιο τρόπο και στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (31-29).

Ο Άλφα μπήκε πιο δυνατά στο ματς προηγήθηκε με 0-7 και στο τέλος του δεκαλέπτου με 14-19.Ο Αίας έκανε την αντεπίθεση του στο δεύτερο δεκάλεπτο και με επιμέρους σκορ 17-10 κατάφερε να πάει με αέρα 2 πόντων στα αποδυτήρια.

Η Αγρινιώτικη ομάδα όμως στο δεύτερο ημίχρονο κάνοντας αντεπιθέσεις διαρκείας κατάφερε να πάρει διαφορές τις οποίες ο Αίας έβρισκε το τρόπο να τις καλύπτει και ξέφυγε μάλιστα στο σκορ 5 λεπτά πριν τη λήξη με 50-44.Κάπου εκεί νομίσαμε ότι όλα είχαν τελειώσει αλλά ο Άλφα και πάλι με σερί 10-0 γύρισε το ματς για να οδηγηθούμε στο θρίλερ των τελευταίων λεπτών και το χρυσό τρίποντο που έδωσε τη νίκη στην Αρτινή ομάδα.

Ο Παπαμιχαήλ ήταν πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Άρτας με 14 ενώ για την ομάδα του Αγρινίου ο Βατίστας επίσης με 14.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:14-19,17-10,15-15,15-16.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ(Λεμονιάς):Σακκάς,Φούκας,Φορτοτήρας 10,Σμύρης 8,Ζαγαλίκης 11 (3),Τσιμούρας 2,Ζαβερδινός 6,Γάκης,Ρόβας,Γκολομάζος 8,Ζήκος 2,Παπαμιχαήλ 14.

ΑΛΦΑ’93(Σταυρόπουλος):Kυριαζής 8 (1),Κουβελης 14,Κοκιος 9,Βατίστας 14,Παρθένης 2,Τασόπουλος 10 (3),Παπαθανασόπουλος 2,Καραπιπέρης,Παπαχρήστος,Τσελιος,Ρεντζιος,Σωτηροπουλος.