ΑρχικήΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΝίκη με 2-0 και 7 στα 7 για την ''Α''

Νίκη με 2-0 και 7 στα 7 για την ”Α”

Με το απόλυτο συνεχίζει η Αναγέννηση στο πρωτάθλημα αφού επιβλήθηκε και της Α.Ε. Ξηροβουνίου με 2-0 στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας.
Η Αναγέννηση είχε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα,σε ένα δυνατό αλλά με σχετικά λίγες καλές φάσεις παιχνίδι. Στο 7΄ στη πρώτη της καλή στιγμή με το σουτ του Παπακίτσου που απέκρουσε ο τερματοφύλακας του Ξηροβουνίου Τσάιμος.
Στο 13΄ πλασέ στη κίνηση του Σιδηρόπουλου από κοντά ύστερα από πλάγια πάσα του Γιαννούλη και απόκρουση από τον αντίπαλο τερματοφύλακα.
Στο 21΄ δυνατό σουτ του Λαινά για την ΑΕΞ χωρίς στόχο,
Στο 39΄ θεαματικό ανάποδο ψαλίδι κοντά στο ύψος της γραμμής της μικρής περιοχής, από τον κορυφαίο παίκτη του αγώνα τον Χρήστο Σιδηρόπουλο που και πάλι απέκρουσε ο Τσαιμος¨με την εξέδρα να χειροκροτεί θερμά για την υπέροχη φάση..
Ένα λεπτό αργότερα η Αναγέννηση άνοιξε το σκόρ όταν ο Σιδηρόπουλος και πάλι έφυγε γρήγορα στην οργανωμένη επίθεση της ομάδας, πλάσαρε, ο τερματοφύλακας Τσάιμος προσπάθησε με υπερένταση να διώξει τη μπάλα εκτός γραμμής τέρματος, αλλά το γκολ πολύ σωστά κατοχυρώθηκε αφού η μπάλα είχε περάσει κατά πολύ ολόκληρη μέσα στην αντίπαλη εστία.
Ένα ακόμη καλό μακρινό σουτ του Σιδηρόπουλου έγινε στο 43΄ και στην επανάληψη με τους Σταμούλη και Ασπροποταμίτη στο 46΄ και στο 60΄ αντίστοιχα χωρίς να βρουν στόχο.
Στο 63΄ έγινε το 2-0 όταν ο Αλέξανδρος Παπακίτσος προωθήθηκε από πλάγια μόνος, μπήκε στην αντίπαλη περιοχή και πλάσαρε υποδειγματικά στην απέναντι πλευρά.
Στο 78΄ καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους με την εκτέλεση φάουλ από πλάγια του Δόση (που μπήκε σαν αλλαγή στο 62΄) αφού η μπάλα βρήκε στη ρίζα του δοκαριού του Μπακόλα.
Την επόμενη αγωνιστική η ‘Α’ αντιμετωπίζει και πάλι στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας (αυτή τη φορά τυπικά φιλοξενούμενη) την ομάδα της ΑΕΜ Μέλισσα.
Αναγέννηση Άρτας (Τάσος Νταλάκας):Μπακόλας, Νικηφορίδης, Γιαννούλης, Μανοδήμος, Παπαρούνης, Σταύρου, Σταμούλης (76΄ Γκαρτζώνης), Κατσαρός, Σιδηρόπουλος, Ασπροποταμίτης (69΄ Τσελά), Παπακίτσος (82΄ Ρίζος).