ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΧΙΛΛΕΑ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ ΣΤΟ ΔΑΚ ΑΡΤΑΣ

ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΧΙΛΛΕΑ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ ΣΤΟ ΔΑΚ ΑΡΤΑΣ

Β’ΕΣΚΑΒΔΕ -A’ΟΜΙΛΟΣ

Γ.Σ ΑΝΩ ΠΟΛΗ ΑΡΤΑΣ-ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ 65 – 78

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι ο Αχιλλέας Νεοχωρίου επικράτησε του Γ.Σ <<ΑΝΩ ΠΟΛΗ>> στο ΔΑΚ Άρτας.Σε ένα ματς που τα είχε όλα ένταση,πάθος τεχνικές ποινές,τραυματισμούς και δύο αποβολές!

Στο πρώτο ημίχρονο ο Γ.Σ ήταν πιο εύστοχος και κατάφερε να χτίσει μία διαφορά της τάξης των 12 πόντων στη δεύτερη περίοδο.5 λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου είχαμε το τραυματισμό,του μοναδικού μικρού που είχε στη σύνθεσή του,Ζιώγου και αναγκάστηκε να αγωνιστεί με 4 παικτες! όπως ορίζουν οι κανονισμοί.

Ο Αχιλλέας εκμεταλλεύτηκε την αριθμητική υπεροχή και πλησίασε πάρα πολύ  με τη λήξη του ημιχρόνου (37-35).Επίσης αξίζει να σημειωθεί ότι για την ομάδα του Γ.Σ Άνω Πόλη δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο ο Π.Κοντός ο οποίος τραυματίστηκε.

Και ενώ όλα έδειχναν πράσινο με την αλλαγή ψυχολογίας στο δεύτερο ημίχρονο είχαμε το τραυματισμό του Θεοδώρου για το Νεοχώρι και τις αποβολές των Μόσιαλου και Γεωργάκη.Ο πρώτος με συνδυασμό τεχνικής και αντιαθλητικού,(τραβηγμένο από το διαιτητή Μπιστιτζάνο),και ο δεύτερος με 2 τεχνικές ποινές.Κάπως έτσι οι δύο ομάδες πηγαίνανε χέρι-χέρι με σκορ 3ου δεκαλέπτου (57-57).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο υπήρχε ξεκάθαρα μία ομάδα στο γήπεδο και με επιμέρους σκορ 9-22 ο Αχιλλέας Νεοχωρίου καθάρισε το ματς.

Για τους νικητές ξεχώρισαν ο Γεωργάκης (27) και ο μαχητικός Αρχιμανδρίτης(19).Ενώ για τους ηττημένους ο Πρίντζιος με 19 πόντους και ένταση στην άμυνα στην πρώτη του συμμετοχή με τα χρώματα του ΓΣ.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:18-11,19-24,19-21,09-22

ΑΧΙΛΛΕΑΣ ΝΕΟΧΩΡΙΟΥ (ΑΡΧΙΜΑΝΔΡΙΤΗΣ):Σκληβανίτης 6,Κατσίμπρας 3(1),Χαλκιας Λ.3(1),Παπαχρήστος Ι. 6, Ρούσσας 8,Αρχιμανδρίτης 19,Γεωργάκης 27,Θεοδώρου 2,Ματσιρας Ν.2, Βάρδιας 2, Μόσιαλος,Γιαννάκης.

Γ.Σ Άνω Πόλη Άρτας (Περλέγκας):Αποστολάκης 14(3),Ζιώγος 2, Βαρέλης 5,Νούτσος 13(1),Πρίντζιος 19(1),Σμύρης Χρ.8,Κοντός 2,Αναγνώστου 2,Μητρογιάννης.