ΑρχικήΒΟΛΛΕΥΜε αλλαγές και άνεση διπλασίασε τις νίκες στο πρωτάθλημα η ομάδα βόλεϊ...

Με αλλαγές και άνεση διπλασίασε τις νίκες στο πρωτάθλημα η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού

Τη δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία επικράτησε με 3-0 σετ (25-15, 25-20) του Αίαντα Ευόσμου στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη». Οι «ερυθρόλευκες» μετά την πρόκριση επί της Μινχάσκα Μινσκ που συνοδεύτηκε από εξαιρετική εμφάνιση και νίκη με 3-0 σετ, επανήλθαν στις εγχώριες διοργανώσεις και διπλασίασαν τις νίκες τους στο πρωτάθλημα.

Στην αναμέτρηση με τον Αίαντα Ευόσμου, ο Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο, χρησιμοποίησε τις αθλήτριες που δεν είχαν χρόνο συμμετοχής στο παιχνίδι στη Λευκορωσία και «ξεκούρασε» τις Χριστοδούλου, Γιώτα, Χίπε, Σάλας, Μαριάνα Κόστα και Εμμανουηλίδου. Πρώτη σκόρερ κόντρα στον Αίαντα αναδείχθηκε η Μαρία Γενιτσαρίδη με 17 πόντους, ενώ ακολούθησε η Ζιώγα με 13 και η Κελεσίδη με 6 για τον Ολυμπιακό που είχε 8 άσσους και 8 μπλοκ. Πλέον η προσοχή του Θρύλου στρέφεται στην εκτός έδρας αναμέτρηση με τον ΠΑΟΚ για την 3η αγωνιστική που θα διεξαχθεί εμβόλιμα την Τετάρτη (20/10).

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά την αναμέτρηση και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 0-5 και 1-6 όμως στη συνέχεια ανέβασε σταδιακά στροφές, ισοφάρισε σε 9-9 και προηγήθηκε για πρώτη φορά με την Ξανθοπούλου στο 10-9. Από εκείνο το σημείο οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν το προβάδισμα πήγαν στο 14-10 και στο 18-13 με τη Ζιώγα. Η Κελεσίδη με επίθεση σημείωσε το 19-13 και με άσσο έδωσε το πρώτο σετ μπολ στο 24-14, για να τελειώσει το σετ στο 25-15 η Φερονίκη Ζιώγα.

Πιο αποφασιστικά ξεκίνησε η ομάδα του Ζιλ Φερέρ Κουτίνιο στο δεύτερο σετ και προηγήθηκε με 10-5. Με άσσο της Ιλιόνης Κελεσίδη διαμορφώθηκετο 16-8, με την Γενιτσαρίδη να πετυχαίνει το 23-17. Από νέα προσπάθεια της Κελεσίδη, ο Ολυμπιακός πήγε στο σετ μπολ στο 24-18 και πήρε το σετ με 25-20 για να κάνει το 2-0! Το 3ο σετ ήταν πιο ισορροπημένο στο ξεκίνημά του με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν μαζί στο σκορ μέχρι το 10-10. Στο σημείο αυτό οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν στροφές και ξέφυγαν με +5, διαφορά που διατήρησαν σε αυτά τα επίπεδα στη συνέχεια.  Η Φερονίκη Ζιώγα διαμόρφωσε το 19-13, ο Ολυμπιακός πήγε στο ματς μπολ στο 24-15 και έφτασε στο 25-16 με την Γενιτσαρίδη για την τελική επικράτηση με 3-0 σετ!

Τα σετ: 3-0 σε 1.14. 25-15 (24’), 25-20 (26’), 25-16 (24’)

Η Διακύμανση:

1ο σετ: 6-8, 16-13, 21-13, 25-15

2ο σετ: 8-5, 16-8, 21-15, 25-20

3ο σετ: 8-7, 16-11, 21-14, 25-16

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Zιλ Φερέλ Κουτίνο): Εμμανουηλίδου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Ζιώγα 13 (10/29 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σάλας 3 (3/10 επ.), Γενιτσαρίδη 17 (15/23 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 46% υπ. – 31% άριστες), Κελεσίδη 6 (2/8 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ), Ξανθοπούλου 4 (2/2 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τοτσίδου (λ, 54% υπ. – 38% άριστες), Μιλεντίγεβιτς 5 (4/7 επ, 1 μπλοκ, 62% υπ.  50% άριστες), Συριστατίδη 5 (2/5 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ).

Α.Π.Σ. ΑΙΑΣ (Κώστας Παπαδημητρίου): Μίγα 2 (1/11 επ., 1 μπλοκ), Πήττα 5 (3/7 επ., 2 άσσοι), Χαμαλίδου 7 (5/11 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Νταντούλα 1 (1/4 επ.), Θεοδοσίου Λ. 8 (8/20 επ., 42% υπ. – 16% άριστες), Ντράγκοβιτς 3 (3/8 επ., 30% υπ. – 10% άριστες) / Θεοδοσίου Β. (λ, 26% υπ. – 9% άριστες), Πιτσιγκώνη 2 (2/9 επ., 11% υπ. – 11% άριστες), Παπαδοπούλου 1 (1 μπλοκ), Σαχανίδου.

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

Παναγιώτα Ξανθοπούλου: «Ήταν ένα ματς, που θέλαμε να το πάρουμε με καθαρή νίκη. Ασχέτως με την κούραση, τα καταφέραμε, δώσαμε τον καλύτερο μας εαυτό. Ωστόσο, είμαι πολύ χαρούμενη και για την ευρωπαϊκή μας πρόκριση. Περιμένουμε να παίξουμε τώρα με ΠΑΟΚ και Ηλυσιακό και μετά με την σερβική ομάδα, για τον τρίτο γύρο. Το καλό είναι, ότι ο Ολυμπιακός έχει ένα γεμάτο ρόστερ, που μπορεί να ανταπεξέλθει σε πολλά παιχνίδια μαζεμένα. Ξεκουράστηκαν και αρκετά κορίτσια σήμερα, γιατί πραγματικά η κούραση είναι πολύ μεγάλη. Μας δόθηκε η ευκαιρία κι εμάς να παίξουμε, να δείξουμε τι μπορούμε να κάνουμε, για να μπορέσει ο προπονητής μας να μας εμπιστευτεί και αργότερα».

Έλενα Μιλεντίγιεβιτς: «Ήταν μια καλή ευκαιρία σήμερα να ξεκουραστούν τα κορίτσια, που έπαιξαν το ευρωπαϊκό ματς και νομίζω, ότι σε αυτά τα ματς είναι καλό να χρησιμοποιούνται και οι πιο νεαρές παίκτριες. Είχαμε μια καλή εικόνα, με βάση και την κούραση, γιατί γυρίσαμε χθες το βράδυ από το ταξίδι. Προχωράμε δυνατά στο πρωτάθλημα, για την κατάκτηση του πρωταθλήματος, που είναι ο βασικός μας στόχος και να ευχαριστήσουμε τον κόσμο μας, που ακόμα και σε αυτά τα ματς είναι στο πλευρό μας».