ΑρχικήΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ''Γκέλα΄΄ για την ΑΕ Καραϊσκάκης

”Γκέλα΄΄ για την ΑΕ Καραϊσκάκης

Στη λευκή ισοπαλία έμεινε η ΑΕ Καραϊσκάκης με τον Αστέρα Πετριτή, μην μπορώντας να μετατρέψει σε γκολ τις πολλές ευκαιρίες της.

Η αρτινή ομάδα μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι, και μόλις στο 3ο λεπτό είχε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ, με το Γυφτοκώστα από θέση τετ α τετ να μην μπορεί να νικήσει το Ριγανά. Οι γηπεδούχοι ενέτειναν την πίεσή τους και μετά από κάποια σουτ του Γυφτοκώστα και Μαζιώτη που εξουδετέρωσε ο Ριγανάς, έχασαν ακόμα μια σπουδαία ευκαιρία στο 17′ με τον Οντβόνγκ, να μην μπορεί από κοντά να σκοράρει, με τον Πολύζο να τον προλαβαίνει. Στην κόντρα από το κόρνερ, ο Αστέρας είχε την πρώτη του φάση με σουτ του Γεωργοπάλη να φεύγει ψηλά.  Πέντε λεπτά αργότερα, εξαιρετική προσπάθεια και σουτ του Παπανίκου στο παράθυρο, μπλόκαρε δύσκολα ο Ριγανάς. Τελευταία φάση του ημιχρόνου, για την ΑΕ Καραϊσκάκης, μια κεφαλιά του Μαζιώτη από σέντρα του Γυφτοκώστα, η οποία έφυγε λίγο άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, και με την είσοδο του Τσάκαλου, η ΑΕ Καραϊσκάκης έγινε ακόμα πιο επιθετική, κλείνοντας όσο περνούσε η ώρα στα καρέ του τον Αστέρα. Στο 58ο λεπτό ο Λώττας εκτέλεσε φάουλ, ο Οντβόνγκ σηκώθηκε πιο ψηλά από όλους όμως η κεφαλιά του έφυγε άουτ. Πέντε λεπτά μετά, καλό φάουλ του Λώττα έφυγε ψηλά άουτ. Στο 65ο λεπτό, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να σκοράρουν με τον Καραγιαννίδη, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, ενώ τρία λεπτά αργότερα, ο Τσάκαλος βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση από μπαλιά του Λώττα, όμως το σουτ του έφυγε αρκετά ψηλά. Ο ίδιος παίχτης βρέθηκε εκ νέου σε καλή θέση στην περιοχή στο 75′, όμως από πλάγια αριστερά σούταρε άουτ. ‘Οσο περνούσε ο χρόνος, ο Καραϊσκάκης ανέβαινε στο γήπεδο, και μέχρι το 80′ είχε ακόμα δύο καλές στιγμές με το Γυφτοκώστα να σουτάρει σε δύο περιπτώσεις αδύναμα μέσα από την περιοχή και το Ριγανά να το νικά. Πέντε λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90′, λίγο έλειψε οι φιλοξενούμενοι να κλέψουν το ματς, όμως η κεφαλιά του Πολύζου μετά από κόρνερ, έφυγε πάνω από τα δοκάρια. Στο επόμενο λεπτό, χάθηκε η σημαντικότερη ευκαιρία του αγώνα, καθώς και η τελευταία, με τον Τσάκαλο να δέχεται την μπάλα εκτός περιοχής από το Λώττα, να φτάνει απέναντι από το Ριγανά, όμως να σουτάρει αδύναμα, και ο κορυφαίος του γηπέδου, τερματοφύλακας του Αστέρα, να αποσοβεί το γκολ κρατώντας το τελικό 0-0 για την ομάδα του. Δύο χαμένοι βαθμοί για την αρτινή ομάδα, που παρ’ ότι είχε συντριπτικά την κατοχή της μπάλας, δεν μπόρεσε να κάμψει την αντίσταση, ενός σαφώς κατώτερου, ποιοτικά, αντιπάλου.

Διαιτητής : Δραγάτης (Ανατολικής Αττικής)  Βοηθοί : Παπαλαζάρου (Ηπείρου), Κόττορος (Ηπείρου)  Παρατηρητής : Βακαλόπουλος (Θεσπρωτίας)

ΑΕ Καραϊσκάκης (Τσίρκοβιτς) : Ανδρούτσος, Παπανίκου, Λάμπρου (78′ Βελέτης), Αβραμίδης, Καραγιαννίδης, Κόλλινς, Ντατίδης (63′ Γούλας), Μαζιώτης (53′ Τσάκαλος), Γυφτοκώστας, Λώττας, Odwong

Αστέρας Πετριτή (Σιδερόπουλος) : Ριγανάς, Ασπιώτης (87′ Νικομάνης), Λέσσης (67′ Γούναρης), Πολύζος, Πάγκαλης, Στούπας, Γαστεράτος (83′ Ντοντος), Κατσιβέλας, Γράντος, Γεωργοπάλης, Μάμαλος