ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ:ΝΙΚΗ ΜΕ ANΑTΡΟΠΗ ΣΤΟ 3ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ:ΝΙΚΗ ΜΕ ANΑTΡΟΠΗ ΣΤΟ 3ο ΔΕΚΑΛΕΠΤΟ

Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ-Α’ ΟΜΙΛΟΣ

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ-Α.Σ. ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ

Το κακό επιθετικό ξεκίνημα για τον Αία έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να προηγηθούν στα πρώτα δύο δεκάλεπτα.Ο Αίας που αγωνίστηκε με απουσίες αντέδρασε και με ένα πολύ καλό αμυντικά τρίτο δεκάλεπτο (20-5) γύρισε το ματς και κατάφερε να πάρει τη νίκη με 55-51.Μπράμης με 15,Τσαμπάς με 12 και Σμύρης με 10 ξεχώρισαν επιθετικά για τον Αία ενώ για τους Αργοναύτες ξεχώρισε ο Μαρκουίζος με 20,και ένα καθοριστικό τρίποντο στο τέλος μειώνοντας στο πόντο,και ο Αργυρίου με 12.

Η καλή αμυντική λειτουργία όλων των παιχτών,το πάθος  και η κυριαρχία στα ριμπάουντ ήταν τα στοιχεία που έφεραν το ροζ φύλλο του αγώνα.Συγχαρητήρια αξίζουν και στο προπονητή Α.Λεμονιά που παρά το πολύ κακό πρώτο ημίχρονο έμεινε ήρεμος καθ’όλη τη διάρκεια του αγώνα και βοήθησε τους παίχτες του να φτάσουν στην 4η νίκη τους στο πρωτάθλημα της Α’ΕΣΚΑΒΔΕ.Καθοριστικά ήταν και τα τρίποντα των Γάκη και Φορτοτηρα στην έκβαση του αγώνα.

Αξίζει να σημειωθεί ότι ο προπονητής των φιλοξενούμενων Παπαθανασόπουλος ήταν τιμωρημένος και βρισκόταν στην  εξέδρα του ΔΑΚ ΑΡΤΑΣ.Επόμενο ματς για  τον Αία εκτός έδρας με τη Δόξα Λευκάδας Β’.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:4-10,14-15,20-5,17-21

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ(ΛΕΜΟΝΙΑΣ):Φούκας,Φορτοτήρας 8(2),Σμύρης 10,Ζαγαλίκης 1,Τάτσης,Τσαμπάς 12,Ρόβας,Γάκης 9(1),Ζήκος,Μπράμης 15.

Α.Σ ΑΡΓΟΝΑΥΤΕΣ(ΠΑΠΑΘΑΝΑΣΟΠΟΥΛΟΣ):Μουρκουσης,Κουτρουμάνος 4(1),Ξανθόπουλος 2,Αργυριου 12(2),Μαρκουιζος 20(4),Καραμπέτσος ,Βαγενάς ,Παπαθανασόπουλος 4,Τραιοφορος 3(1),Δρακονταειδης 6(1).