ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤA' ΕΣΚΑΒΔΕ: Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε η Δόξα

A’ ΕΣΚΑΒΔΕ: Το πάλεψε αλλά ηττήθηκε η Δόξα

Ήττα σήμερα για τη γηπεδούχο ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ στο ΔΑΚ, με 55-60 από τον ΠΑΣ Ναυπάκτου.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Δόξα μπήκε δυναμικά, ήταν καλύτερη αλλά όχι τόσο αποτελεσματική. Πολλά τα άστοχα λέι απ και οι βολές, γι’αυτό το σκορ του Α’ δεκαλέπτου έμεινε στο 10-10 . Στη δεύτερη περίοδο, τα τρίποντα του Στάικου ήταν αυτά που έκαναν τους φιλοξενούμενους να ξεφύγουν , με το σκορ ημιχρόνου να διαμορφώνεται σε 22-31

Το β’ ημίχρονο ξεκίνησε με τους φιλοξενούμενους να παίζουν καλύτερο μπάσκετ και άλλα 4 τρίποντα (από τα 6 συνολικά) του ίδιου παίκτη εκτόξευσαν τη διαφορά στους 17 πόντους! Με το σκορ στο 35-52 , η Δόξα δεν είχε άλλη επιλογή από το να πιέσει σε όλο το γήπεδο στο Δ’ δεκάλεπτο΄. Η πίεση απέδωσε, οι παίκτες των γηπεδούχων έκλεψαν μπάλες και 16” πριν τη λήξη το σκορ ήταν 55-58 με την επίθεση δική τους. Ο Μάνθας ήταν εκείνος που αστόχησε στο τρίποντο και έτσι η ομάδα της Ναυπάκτου απέδρασε με το 55-60.

Δόξα Άρτας (Κιφοκέρης): Χήρας 2, Τάσκαρης, Γκανιάτσας 1, Κωστής, Λιαροκάπης 9(1), Βάσσιος 3, Τρίμπος, Σολάκης 4, Τσίτσικας 13, Μάνθας 9, Γείτονας 2, Αναγνώστου 12 (1)

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Ζησιμόπουλος): Βράχας, Καποδίστριας, Αλεξανδρής Ν. 10(1), Στάικος 22(6) , Σταθάτος Π. 7(1), Τσιφτιλής 2, Χατζής 2, Πολύχρονος 12 (1) , Ντζουμάνης, Γιαννάκης 2, Βαρελάς, Σταθόπουλος 3