fbpx
ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΕΣΚΑΒΔΕ: Εκτός έδρας νίκη για τη Δόξα

ΕΣΚΑΒΔΕ: Εκτός έδρας νίκη για τη Δόξα

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Με νίκη συνέχισε το ανδρικό τμήμα της Δόξας καθώς επικράτησε για τη 17η αγωνιστική της Α΄ Ανδρών – Α’ Όμιλος, του Γρ. Λιακατα Αιτωλικού με 85-93. Το παιχνίδι ήταν βαθμολογικά αδιάφορο καθώς η ομάδα μας έχει εξασφαλίσει την παραμονή στην κατηγορία και απλώς διεκδικεί όσο το δυνατόν καλύτερη θέση, ενώ η ουραγός ομάδα του Αιτωλικού προετοιμάζεται για τα play out.

Για ακόμη ένα παιχνίδι η Δόξα σπατάλησε το 1ο ημίχρονο, βρισκόμενη ακόμα και με 15 πόντους πίσω στο σκορ.Η ομάδα του Αιτωλικού είχε εξαιρετικά ποσοστά έξω από την γραμμή των 6,75 στο πρώτο εικοσάλεπτο και σε συνδυασμό με την έλλειψη συγκέντρωσης της ομάδας μας , πήγε στα αποδυτήρια με προβάδισμα 11 πόντων (48-37). Στο τρίτο δεκάλεπτο η Δόξα μπήκε πάλι στο παιχνίδι και κατάφερε να ισοφαρίσει με τη λήξη αυτού σε 65-65. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η Δόξα πήρε κεφάλι στο σκορ εκμεταλλευόμενη την ευστοχία έξω από τη γραμμή του τριπόντου αλλά και την κόπωση των παιχτών του Αιτωλικού από τη συνεχόμενη πίεση της ομάδας μας σε όλο το γήπεδο. Αυτό το προβάδισμα το διατήρησε μέχρι το τέλος , πετυχαίνοντας την 8η νίκη της στο πρωτάθλημα.

Για την τελευταία αγωνιστική η Δόξα θα αντιμετωπίσει εντός έδρας την ΑΛΦΑ 93 (16/3 στις 16:00) με στόχο τη νίκη που μπορεί να τη φέρει στην 4η θέση της βαθμολογίας.

Δεκάλεπτα: 24-16, 48-37, 65-65, 85-93

Γρ. Λιακατας Αιτωλικού (Καστανάς): Καραπαναγιώτης 5, Αναστασόπουλος 2, Γκανιάτσος 16(1), Ζαρκαδούλας 23(1), Λάμπος 11(2), Γιαννούλης , Καπνίσης 23(4), Κούσουλας , Καστανάς 5(1)

Δόξα Άρτας ( Κιφοκέρης): Κωστούλας Α. 2, Βασιλείου 7, Φορτωτήρας 8(1), Μουκάι 21(5), Μάνδαλος, Βάσιος 4, Πετρέκας 9(2), Μιχάλης 14, Γκανιάτσας, Μάνθας 24, Γεωργίου 4,