ΑρχικήΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΧριστούγεννα στην κορυφή για τον Ολυμπιακό

Χριστούγεννα στην κορυφή για τον Ολυμπιακό

Οι Πειραιώτες δυσκολεύτηκαν μόνο για ένα ημίχρονο κόντρα στην ΑΕΛ και κάνοντας περίπατο στο δεύτερο, επικράτησαν 5-1 της ΑΕΛ στο «Γ. Καραϊσκάκης» κατακτώντας τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα.

Ολοκλήρωσε με νίκες εντός έδρας τον πρώτο γύρο η ομάδα του Μαρτίνς. Το σκορ άνοιξε ο Σουντανί, που βρίσκει δίχτυα για δεύτερη σερί σεζόν. «Καυτός» ο Ελ Αραμπί (40’ 88’) που σκόραρε δις και είχε μια ασίστ. Ένα γκολ (65’) και δύο ασίστ ο Μασούρας. Έσπασε το ρόδι ο Μπρούμα (79’) που είχε και ασίστ.

Ο Πινακάς με το πέμπτο του γκολ στο πρωτάθλημα είχε ισοφαρίσει προσωρινά στο 33ο λεπτό της αναμέτρησης. Πέντε ήττες και μια ισοπαλία έχουν στα έξι τελευταία ματς οι φιλοξενούμενοι, καθώς έχουν να νικήσουν από τις 4 Νοεμβρίου με το 2-1 επί του ΠΑΣ στα Γιάννενα.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια (58′ Ανδρούτσος), Σεμέδο (76′ Παπαδόπουλος), Μπα, Χολέμπας, Εμβιλά, Καμαρά (80′ Κάιπερς), Σουντανί (58′ Μασούρας), Φορτούνης (76′ Τιάγκο Σίλβα), Μπρούμα, Ελ Αραμπί.

ΑΕΛ (Γιάννης Τάτσης): Μπάγιτς, Μπέρτος (76′ Γρηγορόπουλος), Μαϊδανός, Ηλιάδης, Γκοτζαμανίδης, Μιχαήλ, Χαλάτσης, Γλυνός, Πλατέλλας (81′ Κοτσιανούλης), Πινακάς, Γιουνές (67′ Νούνιτς).