fbpx
ΑρχικήΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΕΚ - Αστέρας Τρίπολης 2-0

ΑΕΚ – Αστέρας Τρίπολης 2-0

Επιστροφή στην .. .κανονικότητα για την ΑΕΚ, η οποία στη δεύτερη πρεμιέρα του Μανόλο Χιμένεθ στον πάγκο της επιβλήθηκε με 2-0 του Αστέρα Τρίπολης στο Ολυμπιακό στάδιο και πήρε την πρώτη νίκη της για το 2017.

ImageHandler

Οι επιλογές του Μανόλο Χιμένεθ ήταν απολύτως ορθολογικές και η Ένωση από τα πρώτα λεπτά έδειξε τις διαθέσεις της να γίνει κυρίαρχη του παιχνιδιού. Με απλά λόγια για να το θέσουμε πιο σωστά, οι παίχτες της έδειξαν πρωτίστως αγωνιστική διάθεση, πάθος για τη νίκη και αποφασιστικότητα. Έβγαλαν επιτέλους αγωνιστικό νεύρο, πήγαιναν σχεδόν σε όλο τον αγώνα πρώτοι στην μπάλα και κέρδιζαν τις προσωπικές μονομαχίες από τους αντιπάλους τους, γεγονός που σταδιακά καθήλωσε τον Αστέρα σε παθητικό ρόλο από την αρχή του αγώνα. Πιέζοντας κυρίως από αριστερά είχε τις πρώτες φάσεις της με τον Λαμπρόπουλο και τον Γιόχανσον, ενώ αντίθετα ο Αστέρας αδυνατούσε να κρατήσει την μπάλα και προσπαθούσε με αμυντική προσήλωση να αντιμετωπίσει την επιθετικότητα της αντιπάλου του. Η δικαίωση για την ΑΕΚ ήρθε στο 24′ , όταν ανέπτυξε σωστά το παιχνίδι της από αριστερά και ο Ντίντακ με όμορφη σέντρα βρήκε το κεφάλι του Πέκχαρτ και ο τελευταίος με σκαστή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντοναρούμα για το 1-0. Έχοντας πλέον και την ψυχολογία από το γκολ με το μέρος τους , οι παίχτες της ΑΕΚ συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και πλησίασαν στο γκολ σε άλλες 2 περιπτώσεις με τον Χριστοδουλόπουλο στο 38′ και με τον Μάνταλο στο 44′ , μένοντας έτσι το 1-0 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου . Από την άλλη πλευρά ο Αστέρας περιορίστηκε στα πρώτα 45′ λεπτά σε απόλυτα παθητικό ρόλο στο ματς και χαρακτηριστικό της αδυναμίας του αυτής ήταν ότι δε μπόρεσε να αναπτυχθεί ούτε μία φορά με ορθολογικό τρόπο, έχοντας μηδέν τελικές προσπάθειες.

222c8338554fab2cf356606cda7d91bc_L 1607478nn

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου η κατάσταση στο παιχνίδι δεν άλλαξε και ο Μάνταλος  στο 47′ , έπειτα από όμορφη συνεργασία με τον Πατίτο, με δυνατό σουτ λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή σημείωσε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Ο τεχνικός του Αστέρα Τρίπολης, Δημήτρης Ελευθερόπουλος, προσπάθησε να βρει λύσεις με τις αλλαγές του αλλά πέρα από ένα καλό σουτ του Καλτσά, το οποίο εξουδετέρωσε ο νεαρός τερματοφύλακας Μπάρκας, δεν απείλησε ιδιαίτερα την ΑΕΚ η οποία με τη σειρά της στη συνέχεια του αγώνα, κρατώντας την ίδια υψηλή ένταση στις προσωπικές μονομαχίες, κατάφερε εύκολα να διαχειριστεί το προβάδισμα της και έτσι να φτάσει στη νίκη μετά από καιρό.

Το ταμείο του αγώνα: Η Ένωση επιτέλους πήρε μία πολύτιμη νίκη για ψυχολογικούς κυρίως λόγους στην έδρα της μετά τον ..Δεκέμβριο. Η αλλαγή προπονητή άλλαξε το αγωνιστικό της πρόσωπο και οι παίχτες της μετά από καιρό έδειξαν αγωνιστική διάθεση , επιθετική ορμή και πειθαρχία και επικράτησαν με 2-0 απέναντι σε μία από τις καλές ομάδες του πρωταθλήματος. Η ΑΕΚ πρέπει να συνεχίσει με τον ίδιο ρυθμό και φιλοσοφία, αν θέλει να διεκδικήσει κάτι από την φαινομενικά χαμένη χρονιά για αυτήν, αρχής γενομένης από το παιχνίδι της Τετάρτης με τον Λεβαδειακό.  Στην αντίπερα όχθη,  ο Αστέρας και ο Δημήτρης Ελευθερόπουλος είχαν την ατυχία , όπως τόνισε και με το δίκιο του , να πέσουν πάνω στην συσπείρωση και την ‘αντίδραση’ της ΑΕΚ μετά από μία πολύ άσχημη περίοδο για αυτήν και θα πρέπει από αύριο κιόλας να ξεχάσουν το συγκεκριμένο παιχνίδι και να κοιτάξουν τους επόμενους κρίσιμους αγώνες για το σύλλογο της Αρκαδίας.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Μπάρκας, Γκάλο, Λαμπρόπουλος, Βράνιες, Ντίντακ, Σιμόες, Γιόχανσον, Χριστοδουλόπουλος (87′ Βάργκας), Μάνταλος, Ροντρίγκες (65′ Αϊντάρεβιτς), Πέκχαρτ.

Αστέρας Τρίπολης (Δημήτρης Ελευθερόπουλος): Ντοναρούμα, Χαμντανί (71′ Κώτσιρας), Γιαννούλης, Μπέρτος, Σελίν, Τσουκαλάς, Φαρίνια, Στανισάβλιεβιτς (46′ Τσιλιανίδης), Δημούτσος, Καλτσάς, Μανιάς (59′ Γκοντό).