ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΑΕΔΠ Άρτας: Με επιστροφή στις νίκες συνοδεύτηκε το ντεμπούτο του Μάνθα

ΑΕΔΠ Άρτας: Με επιστροφή στις νίκες συνοδεύτηκε το ντεμπούτο του Μάνθα

Επιστροφή στις νίκες για την Α.Ε.Δ.Π. μετά τη νίκη επί του IBC – Ioannina Basketball Club με 78-72. Η ομάδα της Άρτας, πλέον, έχει ρεκόρ 8-6 και βρίσκεται στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα της National League 2.

Με νίκη για την ομάδα, συνοδεύτηκε το ξεκίνημα του Κώστα Μάνθα, ως α’ προπονητής στον πάγκο της Δόξας.

Ο προπονητής Κώστας Μάνθας

Σε ένα παιχνίδι με μεγάλη ένταση και αγωνία μέχρι το φινάλε, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο αγώνα και να δώσουν τέλος στο μικρό αρνητικό σερί των 3 ηττών. Σε διψήφιο αριθμό πόντων, έφτασαν για την Δόξα, οι Ξιούρας (23), Μπάλλας (19) και Ίλιτς (18), ενώ για τους Γιαννιώτες, ο Ραντιβόγιεβιτς σημείωσε 25 πόντους, με συμπαραστάτες τους Μάντζιο (16) και Γουντουβά (10).

Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο, με τη Δόξα να διατηρεί βραχεία κεφαλή στα πρώτα 20 λεπτά, ενώ στο ξεκίνημα του 2ου, η διαφορά έφτασε μέχρι και τους +15 για τους γηπεδούχους. Στο 4ο δεκάλεπτο, η αστοχία της Δόξας και η πίεση του IBC, έκλεισαν την διαφορά και με το χρονόμετρο να δείχνει λιγότερα από 2 λεπτά για το τέλος, το παιχνίδι ήρθε στα ίσα για τις δύο ομάδες (69-69). Η ψυχραιμία των Ξιούρα και Δόνου στο τέλος, που ευστόχησαν σε όλες τις περιπτώσεις που βρέθηκαν στην γραμμή των βολών, ήταν καθοριστική και η ΑΕΔΠ πανηγύρισε την επιστροφή στις νίκες στην έδρα της.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-33, 58-50, 78-72

Διαιτητές: Κοντογιάννης-Ηλιόπουλος-Κουρόγλου

Δόξα Πύρρου Άρτας (Μάνθας): Ιωαννίδης 5(1), Γυφτοκώστας, Ξιούρας 23(4), Πρίφτι, Μπαρτζώκας, Δόνος 4, Μπάλλας 19, Θώδης, Ilic 18(2), Σταυρόπουλος 9(2)

IBC (Παπαδόπουλος-Χαντζάρας): Ζώτος 8, Κουλουμπής, Radivojevic 25(4), Μάντζιος 16, Χίντζιος, Γκουντουβάς 10(2), Δάσκαλος 1, Μπαρτζώκας 8, Πετσίτης, Τσιγγενόπουλος 4(1)