ΑρχικήΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑΕ ΚΑΡΑ΄Ι΄ΣΚΑΚΗΣ- ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ 1-0

ΑΕ ΚΑΡΑ΄Ι΄ΣΚΑΚΗΣ- ΕΘΝΙΚΟΣ ΦΙΛΙΠΠΙΑΔΑΣ 1-0

Στους «32» του Κυπέλλου της Γ’ Εθνικής πέρασε η ΑΕ Καραϊσκάκης, η οποία επικράτησε 1-0 του Εθνικού Φιλιππιάδας.

Τα πρώτα λεπτά του αγώνα ήταν αναγνωριστικά για τις δύο ομάδες. Η ΑΕ Καραϊσκάκης η οποία παρατάχθηκε με πολλές αλλαγές είχε την πρώτη καλή φάση στο 17′, όταν ο Καψάλης έδωσε στον Σκοπελίτη αλλά το σουτ που επιχείρησε ο τελευταίος από το ύψος της μεγάλης περιοχής ήταν αδύναμο και μπλόκαρε ο Μπαντής. Άμεση απάντηση δύο λεπτά αργότερα με τους φιλοξενούμενους να βγαίνουν στην κόντρα και τον Μιχάλη από θέση τετ-α-τετ να μην μπορεί να νικήσει τον Σιαράβα. Στο 22′ ο διαιτητής του αγώνα κ. Πάνος της ΕΠΣ Ηπείρου έδειξε το σημείο του πέναλτι όταν μετά από κάθετη πάσα του Ντατίδη, ο Ευαγγέλου πήρε τη μπάλα και στη συνέχεια ανατράπηκε από τον Τσουλάϊ. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Λάμπρου ο οποίος έστειλε τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Μπαντή για το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα από μακρινή εκτέλεση φάουλ του Τσουλάϊ ο Άτσκα νίκησε στον αέρα τον αμυντικό αλλά ο Σιαράβας μπλόκαρε εύκολα την κεφαλιά. Στο 34′ ο Μαζιώτης μπήκε από τα αριστερά, πέρασε δύο αμυντικούς και στη συνέχεια έστειλε τη μπάλα να περάσει παράλληλα με τη γραμμή του τέρματος χωρίς να βρεθεί κάποιος να την σπρώξει στα δίχτυα. Η τελευταία φάση του α’ ημιχρόνου άνηκε και αυτή στην αρτινή ομάδα με τον Ευαγγέλου να βάζει ωραία το σώμα του να γυρνάει μέτωπο προς την εστία, να επιχειρεί το συρτό σουτ λίγο έξω από την περιοχή και τη μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Μπαντή.

Στην επανάληψη και στο 61′ ο Ντατίδης βρήκε κάθετα τον Ευαγγέλου ο οποίος με ωραία κίνηση βγήκε μόνος του απέναντι στον Μπαντή αλλά ο τελευταίος τον νίκησε. Στο 63′ ο Άτσκα κέρδισε ακόμα μία κεφαλιά από στημένη φάση αλλά αυτή τη φορά η κεφαλιά του πέρασε ψηλά άουτ. Στο 69′ ο Ιωάννου πάσαρε για τον Ντανάϊ, ο οποίος λίγο έξω από τη μεγάλη περιοχή με το εξωτερικό πλάσαρε αλλά ο Σιαράβας δεν δυσκολεύτηκε να μπλοκάρει. Ένα λεπτό αργότερα ο Χαρτσιάς κέρδισε φάουλ, το οποίο ανέλαβε να εκτελέσει ο ίδιος αλλά είδε τον Μπαντή να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Στο 76′ ένα μακρινό σουτ του Παπακίτσου πέρασε λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι των γηπεδούχων, ενώ στο 81′ ο Ιωάννου γύρισε παράλληλα τη μπάλα με το τέρμα της αρτινής ομάδας αλλά ο Λάμπρου πρόλαβε και τσίμπησε τη μπάλα πριν τον Άτσκα και την έστειλε κόρνερ αφού πέρασε ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι της εστίας της ομάδας του. Στο 85′ η ΑΕ Καραϊσκάκης έχασε μεγάλη ευκαιρία να τελειώσει το ματς, με τον Γυφτοκώστα να κάνει την κάθετη πάσα στον Τσάκαλο αλλά η μπάλα αναπήδησε και δυσκόλεψε το πλασέ του νεαρού επιθετικού με τη μπάλα να περνά πάνω από την εστία του Μπαντή.

Σε γενικές γραμμές ήταν ένα όμορφο παιχνίδι με την ΑΕ Καραϊσκάκης να έχει την κατοχή της μπάλας, να έχει σωστή κυκλοφορία και τον Νίκο Θεοδοσιάδη να έχει τη δυνατότητα να δει να αγωνίζονται σε επίσημο ματς και τους υπόλοιπους παίκτες που έχει στη διάθεση του. Σε ακόμα ένα παιχνίδι όμως είδαμε ότι το πρόβλημα στο εύκολο γκολ παραμένει. Τέλος να σημειώσουμε ότι στον επόμενο αγώνα για το Κύπελλο η ΑΕ Καραϊσκάκης θα αντιμετωπίσει εντός έδρας τον νικητή του ζευγαριού Αστέρας Πετρίτη – Μαύροι Αετοί Ελευθεροχωρίου την Κυριακή 13 Νοεμβρίου.

Διαιτητής: Πάνος (ΕΠΣ Ηπείρου)  Βοηθοί: Λιόντος (ΕΠΣ Ηπείρου) – Γιώτης (ΕΠΣ Ηπείρου)

ΑΕ Καραϊσκάκης (Θεοδοσιάδης): Σιαράβας, Καψάλης, Αβραμίδης, Βελέτης, Λάμπρου, Σκοπελίτης (62′ Χαρτσιάς), Γούλας (76′ Κόλλινς), Ντατίδης, Τσάκαλος, Μαζιώτης, Ευαγγέλου (68′ Γυφτοκώστας)

Εθνικός Φίλιππιάδας (Γιάννος): Μπαντής, Ντανάϊ, Τσουλάϊ, Κουμπής, Μανιώτης, Παπακίστος, Δημουλάς, Άτσκα. Μπότσαρης (55′ Ιωάννου), Μπαλογιάννης (83′ Χαριτόπουλος), Μιχάλης (76′ Βελέγκας)