ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας: Κέρδισε και τον Αίαντα και έκανε το 2x2

ΑΕ Δόξας Πύρρου Άρτας: Κέρδισε και τον Αίαντα και έκανε το 2×2

ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ - ΑΕ ΔΟΞΑΣ ΠΥΡΡΟΥ ΑΡΤΑΣ: 52-80

Άνετη νίκη της Δόξας, στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής της ΕΣΚΑΒΔΕ κόντρα στον Αίαντα.

Ως τυπικά φιλοξενούμενη, η ομάδα του Τάκη Παππά δεν συνάντησε ιδιαίτερα εμπόδια στο παιχνίδι του Σαββάτου, από τον Αίαντα Άρτας, έχοντας τον έλεγχο από το ξεκίνημα της αναμέτρησης. Με σωστές επιθετικές επιλογές, η Δόξα κατάφερε να ολοκληρώσει το 1ο δεκάλεπτο με ένα υψηλό σκορ (10-31) και να κρατήσει τη διαφορά σε αυτό το επίπεδο μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (+17).

Ο Αίας, ωστόσο, με μια αντεπίθεση στο 3ο δεκάλεπτο μείωσε στους 10, όμως η ΑΕΔΠ βρήκε και πάλι το ρυθμό της και η διαφορά πήγε γρήγορα στους 20, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον κύριο Παππά να μοιράσει τον χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες που είχε στη διάθεσή του στο 4ο δεκάλεπτο.

Μπορεί να είναι εικόνα 4 άτομα και εσωτερικός χώρος
(Φωτό: Γιάννης Κοσμάς)

Αίας Άρτας: Βαρδής 3(1), Αποστολάκης, Ζηκος 14, Παπαρούνης, Λιάρος, Γείτονας 2, Παπαδημητρίου 4, Παπαμιχαήλ 5(1), Καρανικας 3, Ζολωτας 21(1).

Α.Ε. Δόξας Πύρρου Άρτας (Παππάς): Πετρέκας, Γυφτοκώστας 14(3), Κρικώνης 7, Παππάς 1, Πρίφτη 2, Βασιος, Βασιλείου 2, Δόνος 12(2), Ιωαννίδης 5(1), Μάνθας 7(1), Θώδης 10, Μπάλλας 20(2).

Διαιτητές: Καννής – Κολυδας

Δεκάλεπτα: 10-31, 25-42, 42-62, 52-80

Για την επόμενη αγωνιστική, η Δόξα θα υποδεχθεί στο Τ9 την ΓΕ Αγρινίου (Σάββατο 5/6, 18:30)