ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΑ.Λ.Φ.Α. 93΄-Πύρρος Αρταίων 59-80 : 4η νίκη για τον Πύρρο Αρταίων

Α.Λ.Φ.Α. 93΄-Πύρρος Αρταίων 59-80 : 4η νίκη για τον Πύρρο Αρταίων

Έχοντας σε τρομερή κατάσταση τους Κωσταπαππά και Χίντζιο που σημείωσαν από 21 και 20 πόντους αντίστοιχα ο Πύρρος Αρταίων κυριάρχησε στο Αγρίνιο επί της Α.Λ.Φ.Α. 93΄ με το τελικό 80-59 να του δίνει την 4η νίκη στο φετινό πρωτάθλημα.

Δημητρίου με 11 και Καλαντζής με 10 ξεχώρισαν επίσης από την ομάδα του Γιώργου Κωσταπαππά ο οποίος είδε και τους 10 παίκτες που είχε στη διάθεσή του να σκοράρουν. Από την Α.Λ.Φ.Α. 93΄ 25 σημείωσε ο Τασούλης και 11 ο Διώτης.

Από την πρώτη κιόλας περίοδο οι Αρτινοί επέβαλαν το παιχνίδι τους προηγούμενοι με διψήφια διαφορά στο 10΄ (23-11). Ο Πύρρος συνέχισε να κυριαρχεί με το +18 του ημιχρόνου να αποτελεί ένα εξαιρετικό προβάδισμα ενόψει του δευτέρου μισού (44-26 στο 20΄).

Και στο τρίτο δεκάλεπτο η απόσταση που χώριζε τις δύο ομάδες ήταν μεγάλη παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων να μειώσουν (59-44 στο 30΄) με τον Πύρρο να φτάνει εύκολα στο τελικό 80-59 βελτιώνοντας το ρεκόρ του στο 4-2.

Τα δεκάλεπτα: 11-23, 26-44, 44-59, 59-80

Διαιτητές: Ντίσιος-Γκούμας

ΑΛΦΑ 93΄(Καραπιπέρης): Διώτης 11(1),Μπεκίρης,Βελαώρας,Μοίρης 6,Κουτρολός 3(1),Γαρεφαλάκης,Λυμπέρης 8,Τασούλης 25,Καντερές 2,Μαλαίνος, Σελεβίτσας,Κοράκης 4.

Πύρρος Αρταίων (Κωσταπαππάς): Χίντζιος 20(2), Παπαρούνης 6,Γιαννάκης 4, Αναγνώστου 1,Κωσταπαππάς, 21(5),Καλαντζής 10,Δημητρίου 11,Κατσαούνος 2,Γκούντας 2, Κοντός 3.