ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΑ' ΕΣΚΑΒΔΕ: Κέρδισε και παρέμεινε η Δόξα!

Α’ ΕΣΚΑΒΔΕ: Κέρδισε και παρέμεινε η Δόξα!

ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ – ΚΑΕ ΠΑΡΑΜΥΘΙΑ 69-49

Στην Α ΕΣΚΑΒΔΕ θα συνεχίσει και τη νέα σεζόν η Δόξα Άρτας που κέρδισε στο ΔΑΚ την ομάδα της Παραμυθιάς , καλύπτοντας παράλληλα τη διαφορά των 15 πόντων του πρώτου παιχνιδιού.

Η Παραμυθιά ήταν εκείνη που ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και πήρε γρήγορα μια διαφορά 7 πόντων, εκμεταλλευόμενη τα πολλά λάθη και το άγχος των παικτών της Δόξας. Όμως όσο περνούσε η ώρα, οι γηπεδούχοι ανέβαζαν την απόδοσή τους και το δεκάλεπτο έκλεισε με 22-15 υπέρ τους.

Ίδια η εικόνα και στο 2ο δεκάλεπτο, με το ημίχρονο να λήγει 33-22.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν την εικόνα τους και μείωσαν σε 39-37 όμως οι γηπεδούχοι με κάποιες καλές επιλογές στην επίθεση δεν έχασαν το προβάδισμα και έφεραν τη  διαφορά στους 5.

Το τελευταίο δεκάλεπτο και με το σκορ στο 44-39, ξεκίνησε με τους παίκτες της Δόξας αποφασισμένους να τα δώσουν όλα για τη νίκη και την κάλυψη της διαφοράς. Παρά την αποβολή με 5 φάουλ του 16χρονου Αναγνώστου , που ήταν και ο καλύτερος παίκτης μέχρι εκείνο το σημείο του παιχνιδιού με 3 τρίποντα, η διαφορά αυξήθηκε στους 16. Καθοριστικός στα τελευταία λεπτά ο Λιαροκάπης με την απόλυτη ευστοχία του στις βολές, ενώ κρίσιμο ήταν και το τρίποντο που σημείωσε ο Καρανίκας και έστειλε τη διαφορά στους 19.

Τέλος, αξίζει να αναφερθεί ότι το ΔΑΚ Άρτας ήταν σχεδόν γεμάτο με φιλάθλους και από τις δυο ομάδες.