ΑρχικήΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΑϊντχόφεν – Ολυμπιακός : Πανηγυρική πρόκριση των ερυθρόλευκων

Αϊντχόφεν – Ολυμπιακός : Πανηγυρική πρόκριση των ερυθρόλευκων

Πήρε το θρίλερ και την πρόκριση στους «16» ο Ολυμπιακός. Με τον Χασάν να σκοράρει για ακόμη μια φορά σε κρίσιμο ευρωπαϊκό ματς στο φινάλε, οι ερυθρόλευκοι του Πέδρο Μαρτίνς γνώρισαν «γλυκιά» ήττα με 2-1 από την Αϊντχόφεν και σε συνδυασμό με τη νίκη τους με 4-2 στο πρώτο ματς, προκρίθηκαν στην επόμενη φάση του Europa League.

H Αϊντχόφεν είχε ρίξει στα σχοινιά τους Πειραιώτες στο ημίχρονο, εκμεταλλευόμενη τα τραγικά-παιδικά λάθη τους, αλλά δεν τους «σκότωσε» και το πλήρωσε στο φινάλε. Κάκιστος στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός, έγινε έρμαιο στις ορέξεις των Ολλανδών αλλά στην επανάληψη ανέβασε την απόδοσή του, είχε δύο δοκάρια και βρήκε το «χρυσό» γκολ με την «χρυσή» αλλαγή του Πέδρο ΜαρτίνςΑχμέντ Χασάν.

ΑΪΝΤΧΟΦΕΝ (Ρότζερ Σμιντ): Εμβονγκό – Τέζε, Μποσκαλί, Φίεργκέφερ – Ντάμφρις, Μαξ, Ροσάριο, Τομάς, Γκέτσε (90? Μάριος Τζούνιορ) – Ζαχάβι, Μάλεν (90? Φέρτενσεν).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Πέδρο Μαρτίνς): Σα – Λαλά (79’ Ανδρούτσος), Σεμέδο, Μπα, Ρέαμπτσιουκ – Εμβιλά, Μπουχαλάκης (46’ Μασούρας), Καμαρά – Μπρούμα (79’ Χασάν), Βαλμπουενά (46’ Φορτούνης), Ελ Αραμπί.