fbpx
ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΞύπνησε στο δεύτερο μέρος και νίκησε ο Ολυμπιακός

Ξύπνησε στο δεύτερο μέρος και νίκησε ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός φαινόταν στο πρώτο ημίχρονο να οδεύει προς μία γκέλα. Δεν είχε συγκέντρωση, δεν έβγαζε την ενέργεια με σωστό τρόπο και ταυτόχρονα έβλεπε το καλά προπονημένο σύνολο του Ρενέσες να επιβάλλει τον ρυθμό του. Στο τέλος ωστόσο φάνηκε ότι είχε αυτό που χρειαζόταν για να πάρει τη νίκη με 75-71.

Βλέποντας τον Ολυμπιακό να είναι κακός και χωρίς κίνηση στο πρώτο ημίχρονο, ο Γιώργος Μπαρτζώκας μπέρδεψε την τράπουλα στην τρίτη περίοδο. Πέρασε σε θέση σούτινγκ γκαρντ τον ΜακΚίσικ στο πλευρό του Παπανικολάου προσθέτοντας μέγεθος και ενέργεια και αποφάσισε σύντομα να χρησιμοποιήσει δίδυμο Βεζένκοβ, Ζαν-Σαρλ στις θέσεις των ψηλών. Αυτό έμελλε να αλλάξει τα δεδομένα.

Με τους ΜακΚίσικ, Παπανικολάου στα “φτερά” ο Ολυμπιακός είχε μάκρος στην άμυνα και αθλητικότητα. Παράλληλα όμως με τον Ζαν-Σαρλ στο 5 είχε τον πιο γρήγορο ψηλό του στο παρκέ. Το μόνο που χρειαζόταν ήταν μία σπίθα για να βρει ρυθμό η ομάδα. Αυτή ήρθε μέσα από δύο σερί άμυνες που οδήγησαν σε ισάριθμα καλάθια του Γάλλου ψηλού στον αιφνιδιασμό.

Με τους Ζαν-Σαρλ και Σλούκα να σκοράρουν γκολ-φάουλ για το 59-52 και με τον ΜακΚίσικ να κλέβει και να καρφώνει για το 61-52 στην επόμενη φάση, ο Ολυμπιακός έβαλε τις βάσεις της νίκης στο 34′. Ένα μακρινό τρίποντο του Βεζένκοβ πήγε τη διαφορά στους 12 (66-54), ο ίδιος έγραψε από τη γωνία το 70-60 και έκρινε οριστικά την αναμέτρηση στο 38′.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 10-22, 24-35, 51-44, 75-71

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Χαραλαμπόπουλος 4, Σπανούλης 6 (2/3 τρίποντα, 6 ασίστ), Σλούκας 9 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 3/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μάρτιν 2 (6 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 11 (2/7 τρίποντα), Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 8 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 λάθη), Ζαν-Σαρλ 13 (4/6 δίποντα, 5/5 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 μπλοκ, 4 λάθη), Τζένκινς, Έλις 4, ΜακΚίσικ 14 (3/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα).

ΑΛΜΠΑ (Ρενέσες): Λο 10 (1), Γκιφάι 13 (2 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ντέλοου, Έρικσον 8 (2/8 σουτ), Μάτισεκ 3 (1), Φοντέκιο 8 (4/9 σουτ, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 6 λάθη), Τίμαν 10 (5/7 δίποντα), Γκρέιντζερ 7 (1 τρίποντο, 5 ασίστ, 3 κλεψίματα), Σίκμα 4 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λάμερς 8 (4/7 δίποντα).

Η παρακάμερα του Ολυμπιακός – Άλμπα Βερολίνου.