ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΘρίαμβος του Τσιτσιπά, «καθάρισε» με ανατροπή τον Ναδάλ

Θρίαμβος του Τσιτσιπά, «καθάρισε» με ανατροπή τον Ναδάλ

Μετά από τέσσερις ώρες και πέντε λεπτά συγκλονιστικού αγώνα,ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέτυχε πιθανότατα την μεγαλύτερη μέχρι στιγμής πρόκριση της καριέρας του, αφού επικράτησε του Ραφαέλ Ναδάλ με 3-2 σετ και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Australian Open!

Μάλιστα, αν και ο Ισπανός θρύλος του τένις προηγήθηκε με 2-0,ο Έλληνας πρωταθλητής πέτυχε την ολική ανατροπή και πήρε την νίκη, χωρίς να τα παρατήσει στα κρίσιμα σημεία, αποδεικνύοντας πως είναι φτιαγμένος για μεγάλα πράγματα.

Αγωνιστικά ο Ναδάλ έκανε πραγματικά ότι ήθελε στα πρώτα δύο σετ τα οποία κατέκτησε με μεγάλη άνεση (6-3, 6-2),την στιγμή που ο Τσιτσιπάς δεν μπορούσε να βρει απαντήσεις στον εκπληκτικό ρυθμό του αντιπάλου του.

Εκεί που οι περισσότεροι θα τα είχαν παρατήσει, ο Στέφανος είδε τα περιθώρια να στενεύουν και ξεκίνησε την αντεπίθεση του.Εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τις ευκαιρίες που του έδωσε η κούραση αλλά και η σιγουριά του Ισπανού και μείωσε σε 2-1 (7-6).

Η αποφασιστικότητα του Έλληνα αθλητή ήταν τόσο μεγάλη, με το κάθε του χτύπημά του να αποπνέει σιγουριά. Αν και το πρώτο μπρέικ πόιντ που του δόθηκε στο παιχνίδι,«σβήστηκε» από τον Ναδάλ,ο 23χρονος κατάφερε εν τέλει να κάνει το μπρέικ και να ισοφαρίσει σε 2-2 (6-4).

Όπως ήταν αναμενόμενο, στο πέμπτο και τελευταίο σετ οι δύο «μονομάχοι» τα έδωσαν πραγματικά όλα.Χωρίς να χάσει ούτε πόντο στο κρίσιμο game, ο Τσιτσιπάς έκανε το μπρέικ (6-5),με το 7-5 και την νίκη (3-2) να έρχεται χάρη στην μυθική εμφάνιση αλλά και το πείσμα του Στέφανου.

Μετά από αυτή την νίκη,ο Έλληνας αθλητής έγινες μόλις ο τρίτος που καταφέρνει να γυρίσει παιχνίδι στο οποίο ο Ραφαέλ Ναδάλ είχε προβάδισμα με 2-0, καταγράφοντας έτσι μια ακόμη σπάνια επίδοση.

Επόμενος αντίπαλος στα ημιτελικά για τον Στέφανο θα είναι ο Ρώσος Ντανίλ Μεντβέντεφ την Παρασκευή (19/2),ενώ ο νικητής του ζευγαριού θα αντιμετωπίσει στον τελικό έναν εκ των Τζόκοβιτς ή Καράτσεφ.

Ακολουθήστε τον bwinΣΠΟΡ FM 94.6 στο Google News για να μαθαίνετε πρώτοι τα τελευταία νέα από την Ελλάδα και τον κόσμο.