ΑρχικήΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΠαρθενική νίκη στη Β' Εθνική για τον Καραϊσκάκη

Παρθενική νίκη στη Β’ Εθνική για τον Καραϊσκάκη

Ημέρα που θα τη θυμούνται για πάντα ήταν η Κυριακή (5/11) για την Α.Ε. Καραϊσκάκης, καθώς οι νεοφώτιστοι στη Β’ Εθνική πήραν το πρώτο τους τρίποντο στην κατηγορία.

Στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, η ομάδα του Σάκη Παπαβασιλείου κέρδισε εντός έδρας τον Αχαρναϊκό με 1-0 και άφησε πίσω την ήττα της πρεμιέρας στην Κρήτη από τον ΑΟΧ – Κισσαμικό.

Από την πλευρά τους, οι φιλοξενούμενοι βρίσκονται σαφώς σε μειονεκτικότατη θέση ύστερα από την πρόσφατη απόφαση για αφαίρεση 27 ολόκληρων βαθμών, αν και ήταν ιδιαίτερα μαχητικοί στο ματς της Άρτας.

Σε ό,τι αφορά την εξέλιξη της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι είχαν την πρώτη καλή ευκαιρία του παιχνιδιού στο 13′, όταν ο Παπανίκου βρήκε τον Λουκίνα που πήρε την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

Οι Μενιδιάτες απάντησαν έξι λεπτά αργότερα, καθώς ο Αφράτης έκανε την κεφαλιά μετά το κόρνερ που εκτέλεσε ο Καζβιρόπουλος και η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.

Στο 23′ ο Πάντος έδιωξε σε κόρνερ τη σέντρα σουτ του Παπανίκου, ενώ στο 28ο λεπτό ο Μακρίδης σούταρε στην κίνηση μετά από σέντρα του Τσοντάκη, με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό δοκάρι.

Από πλευράς φιλοξενούμενων ο Χαραλαμπόπουλος έκανε το σουτ εντός περιοχής στο 31′ έπειτα από γύρισμα του Τσεβά αλλά ήταν άστοχο, για να σκοράρουν οι Αρτινοί στο 34′ με τον Λουκίνα, όμως ο φορ της Α.Ε. Καραϊσκάκης ήταν σε θέση οφσάιντ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Σάκη Παπαβασιλείου διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι σε ανατροπή του Κυριάκη μέσα στην περιοχή από τον Μεντή, χωρίς να υποδειχθεί κάποια παράβαση από τον διαιτητή Τάση.

Εντέλει, τη λύση στους «πράσινους» έδωσε ο Λουκίνας στο 81′, ο οποίος αξιοποίησε με κεφαλιά την εκτέλεση φάουλ του Δημητριάδη και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Τάσης του Συνδέσμου Ηπείρου με βοηθούς τον Μωυσιάδη του Συνδέσμου Ηπείρου και τον Τσιλίκα του Συνδέσμου Αιτωλοακαρνανίας.