ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΝίκη στο Νεοχώρι επί του τοπικού Αχιλλέα για τον ΑΟ Φιλοθέης

Νίκη στο Νεοχώρι επί του τοπικού Αχιλλέα για τον ΑΟ Φιλοθέης

Ο Α.Ο Φιλοθέης Άρτας πήρε την νίκη με 54-61 μέσα στο Νεοχώρι επί του τοπικού Αχιλλέα.Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο ημίχρονο με 34-35 με buzzer beater τρίποντο που σημείωσε ο Γάκης.Ο Αχιλλέας προηγήθηκε για τελευταία φορά με 26-20 στο δεύτερο δεκάλεπτο παίζοντας με υπομονή και σκοράροντας μέσα από το ζωγραφιστό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Μ.Ζολώτα αύξησε την υπέρ της διαφορά για το τελικό 54-61 ενώ η μέγιστη διαφορά έφτασε και τους 12 πόντους.Στο 3ο δεκάλεπτο είχαμε την αποβολή του Λάμπρου με 2 τεχνικές ποινές κάτι το οποίο δεν επηρέασε την τελική έκβαση του αγώνα.Από τους νικητές ξεχώρισαν επιθετικά ο Γάκης που είχε 19 με πέντε τρίποντα και ο Τ.Ζολώτας με 13.Πολύ θετικός στην άμυνα ήταν ο Χήρας με αρκετά επιθετικά ριμπάουντ.

Από τον Αχιλλέα ο Αρχιμανδρίτης είχε 14 και ο Θεοδώρου 12.Στα αρνητικά του αγώνα ο τραυματισμός του Σ.Γιαννάκη που τραυματίστηκε στο καρπό του χεριού του μετά από άτσαλο πέσιμο στη διεκδίκηση μιας φάσης με τον Η.Μπαρκούζο.

Δεκάλεπτα:16-18 , 18-17, 12-14, 8-12

Αχιλλέας Νεοχωρίου(Χαλκιάς):Σκληβανίτης 7, Τσώλης, Παπαχρήστος 7,Γεωργάκης,Ρούσσας 4,Αρχιμανδρίτης 14,Γιαννάκης 6,Θεοδώρου 12(1), Δήμος, Σιαπέρας 4.

Α.Ο Φιλοθέης(Ζολώτας Μ.): Κατσιγιάννης,Φούκας, Φουρκής 3(1),Χήρας 1,Παππάς Κ. 7(1),Λάμπρου 2,Ζολώτας Τ. 13,Γάκης 19(5), Βλάχος 4,Μπαρκούζος 7(1),Σιαμαντάς 5,Παππάς Θ.