ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΥΡΡΟ ΑΡΤΑΙΩΝ,ΗΤΤΕΣ ΓΙΑ ΒΑΟ,ΔΟΞΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΙΑΝΤΑ ΕΝΤΟΣ ΣΤΗ...

ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΠΥΡΡΟ ΑΡΤΑΙΩΝ,ΗΤΤΕΣ ΓΙΑ ΒΑΟ,ΔΟΞΑ ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΑΙΑΝΤΑ ΕΝΤΟΣ ΣΤΗ ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΤΗΣ ΕΣΚΑΒΔΕ

ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ Ά ΕΣΚΑΒΔΕ
ΒΟΡΕΙΟΣ  ΟΜΙΛΟΣ

Νίκη στην πρεμιέρα της Α’ΕΣΚΑΒΔΕ για τον Πύρρο Αρταίων που επικράτησε του Ιόνιου Κέρκυρας με 60-54. Οι γηπεδούχοι είχαν από την αρχή το προβάδισμα στο σκορ και δεν το έχασαν ποτέ. Ο Πύρρος προηγήθηκε με 36-24 στο ημίχρονο. Ο Ιόνιος αντέδρασε έκανε την αντεπίθεσή του στο δεύτερο μισό του αγώνα αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό.Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Ιόνιος ταξίδεψε στην Άρτα με 7 παίχτες.

Α:17-10 Β:36-24 Γ:45-39 Δ:60-54

ΠΥΡΡΟΣ (ΚΩΣΤΑΠΑΠΠΑΣ Γ):Σπύρου Π 7 (2),Κωσταπαππάς Κ 13,Πέτσας Π 2,Λάμπρου Σ 4 ,Μπαρκλέσης Γ,Μαργώνης Α 13 (2),Αναγνώστου Γ,Μουκάι Ν 2,Σκαμαντζούρας Γ 6,Ασσι Γ,Δημητρίου Γ 13.

ΙΟΝΙΟΣ (ΠΟΥΛΗΣ Χ):Κεραμιδάς Α 14 (3),Αισάλης Α,Παπαδόπουλος Σ 8,Ζαχαράκης Ν 15,Πουλής Χ 3(1),Καντάς Ι 11(1),Ζήρας Β,Κουτσομύτης Ι 3(1).

Με ήττα εκτός έδρας ξεκίνησε η ομάδα του ΒΑΟ Άρτας καθώς ηττήθηκε από τον Κερκυραικό με 72-55.Το παιχνίδι τελείωσε ουσιαστικά στο δεύτερο δεκάλεπτο οταν οι Κερκυραίοι κάνανε επιμέρους σκορ 25-10 και έστειλαν την διαφορά στο +18(41-23). Κορυφαίος για την ομάδα του Κερκυραικού ήταν ο Ίσσαρης με 23 πόντους και 4 τρίποντα ενώ ο Κουλαξής είχε 14.Από τον ΒΑΟ ο οποίος είχε ελλείψεις στις θέσεις των ψηλών ξεχώρισε ο Λουκάς με 20.

Δεκάλεπτα:Α:16-13 Β:25-10 Γ:15-8 Δ:16-18

Κερκυραϊκός(Γεωργίου): Θεόδοτος 4, Γρίβας 2, Κιτίδης 4, Μέτσο 2, Γογγάκης Σ. 10(2), Γεωργακόπουλος 1, Ίσσαρης 23(4), Κουλαξής 14, Γογγάκης Γ. 2, Μπάρκας 2, Άνθης, Γραμμένος.

Β.Α.Ο. Αρτας(Ασπρούδης): Σάββας 2, Πετανίτης 9(1), Δβιβάρης 12, Κέφης Δ. 8(2), Κέφης Αλ. 4(1), Λουκάς 20 Φωτάκης, Χριστογιάννης, Γεωργακόπουλος, Καλλιακάτσος, Γρίβας, Ασπρούδης.

ΝΟΤΙΟΣ  ΟΜΙΛΟΣ

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ – ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 46-58

Με ήττα ξεκίνησε ο Αίας Άρτας τις υποχρεώσεις του στο φετινό πρωτάθλημα σε αγώνα που διεξήχθη στο ΔΑΚ Άρτας.Οι παίκτες της Ναυπάκτου είχαν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα δημιουργώντας μία διαφορά 10 πόντων από το πρώτο δεκάλεπτο την οποία κράτησαν σε όλο το ματς.Αρκετά ανανεωμένο παρουσιάστηκε το φετινό roster του ΠΑΣ με 6-7 νέες προσθήκες και επιστροφές παικτών, που σε συνδυασμό με την παραμονή έμπειρων αθλητών συνθέτουν ένα ανταγωνιστικό σύνολο το οποίο φαίνεται αν και είναι ακόμη νωρίς ότι θα χτυπήσει τις θέσεις των μπαράζ.

Ο Αίας από την πλευρά του βελτίωσε κατά πολύ την άμυνά του στο δεύτερο ημίχρονο αλλά δεν ήταν αρκετό για να ξαναμπεί στο παιχνίδι μιας και σε όλη τη διάρκεια του αγώνα ήταν πολύ άστοχος σε προσπάθειες μέσα από το ζωγραφιστό.

Πρώτος σκόρερ για την ομάδα της Ναυπάκτου ο Αμπλάς με 11 πόντους και τον ακολούθησε ο Μπίρμπας με 10. Από τους γηπεδούχους ο Παπαμιχαήλ σημείωσε 17 πόντους.

Τα 10λεπτα: 10-20, 24-36, 35-51, 46-58.

Διαιτητές: Γεροδήμος Α., Γαλήνας Ε.

ΦΕΤΑ ΗΠΕΙΡΟΣ ΑΙΑΣ ΑΡΤΑΣ (Λεμονιάς Απ.): Γάκης 14(3), Φορτοτήρας, Σμύρης 2, Ζαγαλίκης 4, Παπαμιχαήλ 17, Ζαβερδινός, Τσαμπάς 4, Ρόβας, Τσιμούρας 2, Γκολομάζος 3, Ζήκος, Σακκάς.

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος Γ.): Κατσίκας, Φρέγκου 2, Αλεξανδρής 9(1), Αμπλάς 11, Κόκλας 4, Χαντζής, Κακούσης 9(2), Γιαννάκης, Αδαμόπουλος 4, Βουρλούμης 3(1), Σίσκος 6, Μπίρμπας 10(2).

Α.Γ.Ο. ΓΡ. ΛΙΑΚΑΤΑΣ – Α.Ε. ΔΟΞΑ ΠΥΡΡΟΥ

84-75

Τέλος η Δόξα Άρτας ηττήθηκε σε αγώνα που έγινε το Σάββατο στο κλειστό του Αιτωλικού με 84-75 από τον Γρ.Λιακατα.