ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΤΗΣ Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ BASKET TEAM

ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΑΓΩΝΩΝ ΤΗΣ Α.Κ. ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ BASKET TEAM

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Δύο αγώνες για την ομάδα μας αυτό το Σαββατοκύριακο και συγκεκριμένα μία εσωτερική μονομαχία στο πρωτάθλημα του ΠΡΟΜΙΝΙ και εκτός έδρας αγώνας για το αντρικό μας στην Πάργα

ΠΡΟΜΙΝΙ:

Στο πρωτάθλημα ΠΡΟΜΙΝΙ η εσωτερική μονομαχία βρήκε νικητή το μπάσκετ. Οι μικροί μας αθλητές έδωσαν μαθήματα αθλητικού ήθους και έδειξαν τις ικανότητες τους. Για άλλη μια φορά αναδεικνύεται το έργο μας και η ποιοτική δουλειά που παρέχει το προπονητικό team της Ακαδημίας μας.

ΑΚ ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ – ΑΚ ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ (Β)  65-40

ΑΝΤΡΙΚΟ: ΠΑΡΓΑ – ΑΚ ΠΥΡΡΟΣ ΑΡΤΑΙΩΝ = 86-90

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ:(20-21//39-39//64-54//86-90)

Με νίκη έφυγε από την Πάργα η Αντρική μας ομάδα, σε ένα παιχνίδι που ήταν καθαρά επιθετικό. Το 1ο δεκάλεπτο ήταν μοιρασμένο με επιμέρους σκορ 20-21, ενώ στην συνέχεια ο Πύρρος ξέφυγε με 20-28, για να κλείσει το ημίχρονο με ισοπαλία 39-39. Στο 3ο δεκάλεπτο η Πάργα ξεκίνησε καλύτερα και με 3/3 τρίποντα στις πρώτες επιθέσεις ξέφυγε 9 πόντους, ενώ έφτασε την διαφορά μέχρι τους 15(55-40). Τότε ο Πύρρος αντέδρασε και μείωσε στο τέλος 55-45…Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα μας ανέβασε απόδοση ,πέτυχε να ισοφαρίσει στο 35ο λεπτό,με 70-70, ξέφυγε 75-81 στο 38ο λεπτό, η Πάργα μείωσε 86-88 αλλά 2 βολές του Πύρρου έκαναν στα 2 δευτερόλεπτα το 86-90. Για τον Πύρρο κορυφαίος ο Δημητρίου σε άμυνα και επίθεση, σημαντική η παρουσία του Λώλου για 35 λεπτά στη θέση του ψηλού, οργανωτικά ως playmaker ο Χίντζιος ήταν άψογος και καταλυτική η βοήθεια των μικρών μας Γιαννάκη (6/6 βολές στο τελευταίο 2λεπτο) και Σκορδή (14 χρονών με τρομερή ενέργεια στην τελευταία περίοδο). Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Καρβούνης, με μεγάλη ευστοχία από το τρίποντο, και Παππάς που σχεδόν μόνος του κρατούσε την Πάργα στο παιχνίδι το 4ο δεκάλεπτο.

ΠΑΡΓΑ(ΚΟΚΚΟΡΗΣ Π): Τζάλλας Χ ..5……Παπαβασιλείου Α. 16(1)….Αυλωνίτης Ε. 11(1)…. Γκίκας Κ . Παππάς Φ 22(3)…..Λένας Β 4 ….Τσοβίλης Β 6 …Καρβούνης Γ 22(5)…..

ΠΥΡΡΟΣ (ΚΩΣΤΑΠΑΠΠΑΣ Γ):Σαπρίκης Β…..Χίντζιος Θ 11…. Γιαννάκης Δ 18….Κάλλης Θ 2…. Σκορδής Ορ. 2….. Λιάπατας Γ 1….Λώλος Π 17 …Κότσικας Γ 1….Οικονομίδης Π 3(1)….Δημητρίου Γ 35(2).