ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΣτοπ στο σερί της Δόξας από την αήττητη Ναύπακτο

Στοπ στο σερί της Δόξας από την αήττητη Ναύπακτο

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΔΟΞΑ ΑΡΤΑΣ: 74 -58

Μετα από 3 συνεχόμενες νικες , η ομάδα της Δόξας γνώρισε την ήττα στο ΔΑΚ Ναυπάκτου απο την τοπική ομάδα με 74-58.

Η Δοξα παρα τις 6 απουσίες βασικών παιχτών ( μολις 9 παίχτες ηταν στην αποστολή) κατάφερε να ειναι μέσα στο παιχνίδι για 35 λεπτά απέναντι στον πρωτοπόρο και αήττητο ΠΑΣ Ναυπάκτου. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο παιχνίδι και κατόρθωσαν να προηγούνται με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 14-16.

Στο 2ο δεκάλεπτο η ομάδα της Ναυπάκτου χρησιμοποίησε πίεση σε ολο το γήπεδο και κατάφερε να βαλει ευκολα καλάθια εκμεταλλευόμενη τα λάθη της Δοξας στο κατέβασμα της μπάλας. Ετσι με ενα επιμέρους 27-15 πηγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με 10 πόντους (41-31).

Στο 3ο δεκάλεπτο η Δόξα μπήκε αποφασισμένη να επιστρέψει στο ματς και κατόρθωσε να μειώσει στους 4 αλλα τα συνεχόμενα τρίποντα του Αλεξανδρή επανέφεραν τη διαφορά στους 10 πόντους.

Στο 4ο δεκάλεπτο η Αρτινή ομάδα δεν είχε σωστές επιλογες στην επίθεση λογω έλλειψης καθαρού μυαλού . Η ομάδα της Ναυπάκτου έβαλε κάποια μακρινά σουτ στέλνοντας τη διαφορά κοντά στους 15 πόντους και κάπου εκει το παιχνίδι έγειρε οριστικά υπέρ των γηπεδούχων.

Για την επόμενη αγωνιστική η Δόξα αντιμετωπίζει την Κυριακή 26/11 στις 14:00 στο ΔΑΚ Άρτας τον Παναιτωλικό.

ΠΑΣ Ναυπάκτου ( Ζησιμοπουλος): Κατσικας, Φρεγκου 2, Αλεξανδρής 16 (3), Χαντζης 1, Αμπλας 2, Παναγιωτόπουλος 2, Βαρελας, Πολυχρονος 19 (3), Αδαμοπουλος 2, Βουρλουμης 6 (2), Σισκος 12, Μπιρμπας 12

Α.Ε. Δόξας-Πύρρου Άρτας (Κιφοκερης): Μιχάλης 6, Τσακαλωτος 2 , Μανθας 10, Βασιος 9 (1), Σκουτας 4, Μανδαλος, Τσιτσικας 9 (1), Αναγνώστου 12 (2), Γείτονας 6

Δεκάλεπτα: 14-16, 41-31, 57-46, 74-58