ΑρχικήΑΘΛΗΤΙΚΑΣήκωσε το έβδομο ο Στέφανος

Σήκωσε το έβδομο ο Στέφανος

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς είχε μπροστά του ένα εμπόδιο με αρκετές παγίδες στον τελικό του χωμάτινου τουρνουά της Λιόν, ωστόσο παρουσιάστηκε πειθαρχημένος και με γεμάτη εμφάνιση επικράτησε του Βρετανού Κάμερον Νόρι με 2-0 σετ (3-6,3-6). Ο Βρετανός βρίσκεται και αυτός σε καλή κατάσταση, ενώ στον ημιτελικό απέκλεισε τον Κατσάνοφ, ωστόσο υπέκυψε στην ανωτερότητα του Στέφανου Τσιτσιπά, που ήταν αψεγάδιαστος.

Το Νο5 της παγκόσμιας κατάταξης παρουσιάστηκε απόλυτα συγκεντρωμένο στα καίρια σημεία του τελικού, ενώ καθοριστικό ήταν το break που έκανε στο δεύτερο σετ στο 3-3 και κάπου εκεί ο αντίπαλός του ξέμεινε από δυνάμεις και έδειξε να συμβιβάζεται με την ήττα. ο Στέφανος επικράτησε του αντιπάλου του σε μια ώρα και 10 λεπτά.

Το Νο5 του ταμπλό, ο οποίος σημείωσε την 33η νίκη του τη φετινή σεζόν (33-8), στηρίχθηκε για μια ακόμη φορά στο εξαιρετικό παιχνίδι γραμμών, πήρε άριστα στην πίεση που δέχθηκε από τον Βρετανό στο μπάκχαντ, ενώ έδειξε συνέπεια από τη θέση του σερβίς.

Το πρώτο σετ μπορεί να ξεκίνησε με ένα τεράστιο χολντ από τον Νο5 του κόσμου επιστρέφοντας από το 0/40, όμως από εκεί και πέρα ο Τσιτσιπάς κατάφερε να δείξει στο κορτ τη διαφορά ποιότητας κόντρα στον Νόρι.

Ένα καταστροφικό σέρβις γκέιμ από την πλευρά του Νόρι με δύο διπλά λάθη κι ένα τραγικό σμας το οποίο όμως προήλθε μετά από μια απίστευτη επιστροφή του Τσιτσιπά, ήταν αρκετό για τον 22χρονο για να φτάσει στο μοναδικό μπρέικ του σετ κλείνοντάς το λίγο αργότερα με ένα εύκολο χολντ.

Ο Τσιτσιπάς έκλεισε το πρώτο σετ έχοντας περάσει το 69% (20/29) των πρώτων σερβίς έχοντας κερδίσει το 75% (15/20), ενώ κατάφερε να βελτιώσει, κατά τη διάρκεια του σετ, το δεύτερο από 20% σε 67%!

Στο δεύτερο σετ ο Τσιτσιπάς ανέβασε ακόμα περισσότερο τα ποσοστά του στους κερδισμένους πόντους στο πρώτο σερβίς φτάνοντας το 93% (13/14), ενώ εκμεταλλεύτηκε με κυνικό τρόπο και πάλι το μοναδικό άσχημο σέρβις-γκέιμ του Νόρι, το οποίο περιλάμβανε (και πάλι) δύο διπλά λάθη (4-3).

Με το μπρέικ αυτό ο Νόρι ουσιαστικά κατέρρευσε. Ο Τσιτσιπάς το “εξαργύρωσε” με ένα εύκολο χολντ και αμέσως μετά “έσπασε” μια ακόμη φορά το σερβίς του Βρετανού φτάνοντας στη νίκη, που του χάρισε έναν ακόμη τίτλο τη φετινή χρονιά και το απαραίτητη αυτοπεποίθηση για το γαλλικό όπεν που έρχεται.

Με τη νίκη αυτή ο Τσιτσιπάς μείωσε ακόμη περισσότερο τη διαφορά (κάτω από τους 1000 βαθμούς) από τον Τιμ στην παγκόσμια κατάταξη, ενώ παράλληλα θα παραμείνει οδηγός στην ειδική βαθμολογία για το δρόμο προς το Τορίνο.