ΑρχικήΒΟΛΛΕΥΑήττητος κατέκτησε την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα παμπαίδων ο Γ.Σ Άρτας

Αήττητος κατέκτησε την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα παμπαίδων ο Γ.Σ Άρτας

Δελτίο Τύπου

Αήττητοι κατακτήσαμε την πρώτη θέση στο πρωτάθλημα κερδίζοντας στο τελευταίο παιχνίδι στην έδρα μας τον ουραγό Πανηπειρωτικό με 3-1 σετ. Η απόδοση της ομάδος μας είχε μεγάλα σκαμπανεβάσματα, ειδικά στο 1ο σετ που πραγματικά δεν μπήκαμε στο γήπεδο, μετρώντας 10 χαμένα σέρβις αλλά και πολλές άστοχες επιθέσεις. Δικαίως ο Πανηπειρωτικός που κυνήγησε όλες τις φάσεις κατέκτησε το 1ο σετ με 20-25, προηγούμενος 0-1. Η απουσία του αρχηγού μας Χουλιάρα ήταν κάτι παραπάνω από εμφανής με τους υπόλοιπους να ψάχνονται για να βρουν χημεία. Το καλό μας κοστούμι φορέσαμε στο 2ο και 3ο σετ όπου δεν αφήσαμε περιθώριο αντίστασης  και κερδίζοντάς τα με 25-13, προηγηθήκαμε 2-1.
Καλή ήταν η εικόνα μας και στο 4ο σετ, προηγηθήκαμε 19-10 όταν και τραυματίστηκε στο πρόσωπο ο Σκήπος σε μια προσπάθειά του για μπλοκ και αντικαταστάθηκε προσωρινά από τον προπονητή μας. Η χημεία μας κάπου χάλασε, υποπέσαμε σε ανόητα λάθη και ο Πανηπειρωτικός μας πλησίασε σε απόσταση αναπνοής 21-19, όμως η είσοδος ξανά στο παιχνίδι του Σκήπου αποκατέστησε την τάξη και έστω με την ψυχή στο στόμα κατακτήσαμε το σετ 25-22 και το παιχνίδι με 3-1 σετ.
Ο προπονητής μας Αποστόλης Πορτοβάρας παρά την νίκη της ομάδος δεν ήταν καθόλου ευχαριστημένος και έφυγε εκνευρισμένος από το γήπεδο λέγοντας «για μένα δεν μετράει η νίκη, αλλά τι εικόνα δείχνουμε και σήμερα η ομάδα μου δεν μου άρεσε καθόλου. Πρέπει να μάθουμε να σεβόμαστε τον αντίπαλο, η υποτίμηση μόνο κακό κάνει και αυτό φάνηκε σήμερα στο γήπεδο. Συγχαρητήρια στην Γιαννιώτικη ομάδα για την εικόνα τους».

Αναλυτικά τα σετ
Στο 1ο σετ από την αρχή και μέχρι τον 19ο πόντο είχαμε προβάδισμα στο σκορ 8-6, 15-10, 19-17 παρά τα συνολικά 10 χαμένα σέρβις. Ο Πανηπειρωτικός με τον Ντανίκα στο σέρβις έτρεξε ένα σερί 6-0, εμείς δεν είχαμε αντίδραση και υποπίπτοντας σε συνεχόμενα λάθη χάσαμε το σετ 20-25.
Παράσταση για ένα ρόλο το 2ο και 3ο σετ, ανώτεροι σε όλα περιορίσαμε σε παθητικό ρόλο την Γιαννιώτικη ομάδα και με 25-13, 25-13 προηγηθήκαμε 2-1. Ο προπονητής μας μάλιστα για αρκετό διάστημα χρησιμοποίησε τους μικρούς Μπόλη, Λαϊνά, Σεντόρη δίνοντάς τους την ευκαιρία να πάρουν εμπειρίες που θα τους είναι πολύτιμες τα επόμενα χρόνια.
Στο 4ο σετ η ομάδα μας ξέφυγε 8-5, 12-8 και 19-10. Ο Πανηπειρωτικός με πρωταγωνιστές τους Γεροδήμο Α., Γώγο επιθετικά, αλλά και βγάζοντας τρομερές άμυνες, εκμεταλλεύτηκε με τον καλύτερο τρόπο την απουσία του Σκήπου λόγω τραυματισμού και μείωσε στους δύο πόντους 19-17 και 21-19. Ο προπονητής μας βλέποντας τα δύσκολα, έστω και τραυματία τον επιστράτευσε ξανά που με επίθεση, αλλά και άσσο μας έδωσε ανάσες προηγούμενοι 23-20. Με ψυχραιμία και πλασέ του Στόγια κατακτήσαμε το σετ 25-22 και το παιχνίδι με 3-1 σετ.
Από την ομάδα μας ξεχώρισαν Σκήπος και ο Μπόλης που μπήκε αλλαγή και κέρδισε τις εντυπώσεις. Για  τον Πανηπειρωτικό Γεροδήμος Α., Γώγος.