ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΒουλγαρία - Ελλάδα 55-73: Η Φασούλα έστειλε την Εθνική στο EuroBasket 2021

Βουλγαρία – Ελλάδα 55-73: Η Φασούλα έστειλε την Εθνική στο EuroBasket 2021

Θρίαμβος για την Εθνική Γυναικών, που ήθελε νίκη με 18 πόντους απέναντι στη Βουλγαρία για να προκριθεί στο EuroBasket 2021 και τα κατάφερε (73-55) με γκολ-φάουλ της Μαριέλας Φασούλα στα 12″ πριν από  το φινάλε.

Το φινάλε της προκριματικής φάσης ήταν ένα πραγματικό θρίλερ για γερά νεύρα για την Εθνική Γυναικών που ήθελε νίκη με 18 πόντους απέναντι στη Βουλγαρία, τα κατάφερε με 73-55 χάρη σε γκολ-φάουλ της Μαριέλας Φασούλα στα 12″ και προκρίθηκε στην τελική φάση του EuroBasket 2021.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έπαιξε με πάθος και πείσμα από το πρώτο δευτερόλεπτο, έχτισε προβάδισμα δέκα πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο, το έχασε λίγο πριν από το ημίχρονο, είχε όμως αποτελεσματικότητα στην άμυνα στην τρίτη περίοδο και αποφασιστικότητα στα τελευταία λεπτά, με την Φασούλα να παίρνει το κρίσιμο επιθετικό ριμπάουντ και να βάζει το γκολ-φάουλ στα 12″ για το τελικό 73-55 που έστειλε την Ελλάδα στον έβδομο ουρανό.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Σαρωτική ήταν η Ελλάδα στο ξεκίνημα του αγώνα. Με καλές συνεργασίες, με αποτελεσματικότητα από την περιφέρεια, με τρία λάθη και με κυριαρχία στο ριμπάουντ προηγήθηκε με δέκα (20-10) στο ένατο λεπτό, με τη Βουλγαρία να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με 3/13 δίποντα, 1/5 τρίποντα και μία ασίστ για δύο λάθη. Το τρίποντο της Σπανού για το 35-27 κράτησε την Ελλάδα μπροστά και σε μικρή απόσταση, όμως η αντίδραση της Βουλγαρίας ήταν άμεση και το 37-33 του ημιχρόνου έμοιαζε δίκαιο καθώς η εθνική μας ομάδα είχε μεν τρία λάθη, είχε όμως και μερικά άσχημα διαστήματα στην άμυνα που δεν της επέτρεψαν να ξεφύγει.

Με περισσότερη ένταση στο πίσω μέρος του γηπέδου, η Ελλάδα δέχθηκε μόλις εννέα πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο και έδειξε ικανή να πετύχει τον στόχο της. Πήγε στο +10 (42-52) με καλάθι της Σπανού στο τέλος της περιόδου, στο +12 (46-58) με καλάθι της Φασούλα στο 33′, πριν η Παυλοπούλου βάλει τρίποντο με ταμπλό για το 46-61 στο 34′, η Φασούλα μπλοκάρει την αντίπαλό της και η Σωτηρίου βάλει γκολ-φάουλ για το 46-64 και το +18 που έδινε τη μεγάλη πρόκριση. Ένα τρίποντο της Κόστοβα στα 81″ (70-55) πόνεσε, το λάθος της Φασούλα μετά από το timeout πόνεσε περισσότερο όμως η Ελλάδα είχε ακόμα μία ευκαιρία.

Η Νικολοπούλου αστόχησε σε τρίποντο στα 40″, η Χριστινάκη βούτηξε και κέρδισε την κατοχή στα 23″ και το ένα σουτ που χρειαζόταν η Ελλάδα ήταν ακόμη εκεί για να το πετύχει. Η Παυλοπούλου το έχασε από την κορυφή, η Φασούλα πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και με γκολ-φάουλ έγραψε το 73-55, έμενε μια άμυνα αλλά αυτή δεν χρειάστηκε καθώς η Βουλγαρία δεν εκτέλεσε επίθεση για να ξεσπάσουν οι Ελληνίδες σε έξαλλους πανηγυρισμούς μετά από ένα σαραντάλεπτο που έμοιαζε με αιώνα.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 11-20, 33-37, 42-52, 55-73

ΒΟΥΛΓΑΡΙΑ (Μιχαήλοφ): Ντιμίτροβα, Ιβάνοβα 13 (6/13 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Κονσταντίνοβα, Κόστοβα 6 (2), Ζλατάνοβα (0/9 σουτ), Γκεοργκίεβα 12 (1), Χρίστοβα 7 (1), Ιβάνοβα 5 (1), Κότσεβα 6 (2), Στόιτσεβα 6 (2).

ΕΛΛΑΔΑ (Μασλαρινός): Χριστινάκη 15 (5/9 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Νικολοπούλου 9 (2/8 σουτ, 9 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Παυλοπούλου 13 (5/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα), Σπανού 14 (5/12 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Σπυριδοπούλου 3, Φασούλα 16 (7/10 δίποντα, 2/3 βολές, 9 ριμπάουντ), Γέμελος, Σωτηρίου 3, Σταμολάμπρου.