ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΣτον τελικό της ΕΣΚΑΒΔΕ οι έφηβοι της Δόξας!

Στον τελικό της ΕΣΚΑΒΔΕ οι έφηβοι της Δόξας!

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

“Την πρόκριση στον τελικό του πρωταθλήματος εφήβων της ΕΣΚΑΒΔΕ πήρε η Δόξα καθώς επικράτησε στον 1ο ημιτελικό επί του περσινού πρωταθλητή Α.Γ.Σ.Ι. με 55-69.

Η ομάδα μας, που ήταν ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, προηγήθηκε στο 1ο δεκάλεπτο με 13-14. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Δόξα πήρε μια διαφορά 9 πόντων (17-26) , αλλά ο ΑΓΣΙ με την άμυνα ζώνης που χρησιμοποίησε κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι. Η ομάδα μας όμως με ένα σερί 8-0 στα τελευταία 2 λεπτά του 1ου ημιχρόνου πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη με σκορ 26-34. Στο δεύτερο ημίχρονο το σκηνικό δεν άλλαξε, με τη Δόξα να καταφέρνει να αυξήσει τη διαφορά 5 λεπτά πριν το τέλος του αγώνα μέχρι και το +17.

Στον τελικό η Δόξα θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Νικόπολης, η οποία επικράτησε στον άλλον ημιτελικό με 55 – 77 της ΑΛΦΑ 93.

Δεκάλεπτα: 13-14, 26-34, 40-51, 55-69

Α.Γ.Σ.Ι. (Τσουκανέλης): Βάσσης 5 , Τσιμιχοδήμος, Τζουβάρας 10, Διβάρης 1, Σταλίκας 3(1), Κωστής , Κονταξής , Μουστακλής 4(1), Παπανικολάου 17(1), Ζέρβας, Τσίγκας 7, Κολόκας 8

Α.Ε. Δοξα-Πυρρου Αρτας (Μάνθας): Ζαγαλίκης 7(1), Κολώνας 9, Κωστούλας , Καραγκούνης, Λάμπρου 12, Τσιρογιάννης 2, Μάνδαλος, Κατσαούνος, Μουκάι 17(1), Χρύσης , Αναγνώστου 22 (3). ”

Δεν διατίθεται αυτόματο εναλλακτικό κείμενο.