fbpx
ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΣτην Πάτρα ο πρώτος τίτλος της σεζόν

Στην Πάτρα ο πρώτος τίτλος της σεζόν

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στο ελληνικό μπάσκετ κατέληξε στην Πάτρα. Ο Προμηθέας επικράτησε του Περιστερίου με 82-74 στον τελικό του WATT+Volt Super Cup, με επί μέρους σκορ 22-9 στην τέταρτη περίοδο και με εννέα σερί πόντους του Ίαν Μίλερ που έκρινε την αναμέτρηση.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά δεν ήταν όσο αποτελεσματική ήταν απέναντι στην ΑΕΚ, κατάφερε όμως να δείξει τις δυνατότητές της σε άμυνα κι επίθεση στα τελευταία κρίσιμα λεπτά του αγώνα. Μίλερ με 17 πόντους και Αγκμπελέσε με double-double (16 πόντοι – 12 ριμπάουντ) ήταν οι κορυφαίοι των νικητών, πληγώθηκε από την κακή τέταρτη περίοδο η ομάδα του Νίκου Παπανικολόπουλου που είχε τον έλεγχο στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 20-23, 37-41, 60-65, 82-74

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ (Γιατράς): Αγκμπελέσε 16 (6/12 δίποντα, 4/5 βολές, 12 ριμπάουντ), Λούντζης 9 (3/11 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αγραβάνης 5 (1), Γιαννόπουλος 7 (1), Μίλερ 17 (4/7 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 6/7 βολές), Τζέιμς 7 (2/8 σουτ, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γκάρετ 15 (3/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χριστοδούλου 2, Φλόιντ 4.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπανικολόπουλος): Γκάντι 14 (3/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Σαλούστρος 2, Βασιλόπουλος, Τζόουνς 9 (9 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γκρέι 13 (3/13 σουτ, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Άρλετζ 7, Σκορδίλης 5, Πέτεγουεϊ 13 (4/8 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 2, Αθηναίου 2, Καράμπελας 7 (1).