ΑρχικήΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟΣτην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος η Αναγέννηση Άρτας

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος η Αναγέννηση Άρτας

Την άνετη νίκη – πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε το μεσημέρι της 28ης Οκτωβρίου η Αναγέννηση Άρτας όπου στο Δημοτικό Στάδιο Άρτας επικράτησε με 4-1 της Α.Ο. Ποταμιάς.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά, είχαν τον απόλυτο έλεγχο και την κατοχή αλλά δεν ήταν αυτοί που προηγήθηκαν καθώς στο 25′ ο Γενιτσαρόπουλος άνοιξε το σκορ (0-1) για τους φιλοξενούμενους, μια από τις λίγες καλές ευκαιρίες.

Στο δεύτερο μισό οι αλλαγές του Τάσου Νταλάκα ήταν o παράγοντας που άλλαξε τα πάντα και έγινε η ανατροπή στο παιχνίδι. Στο 52′ ο Σιδηρόπουλος ισοφάρισε με καρφωτή κεφαλιά για το 1-1 και λίγα λεπτά αργότερα ο Μαργώνης έκανε το 2-1 για την ανατροπή.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Σιδηρόπουλος έκανε το 3-1 μετά από πάσα του Σκανδάλη και ο 4-1 ήρθε από τον Μπότσαρη να ολοκληρώνει θριαμβευτικά την νίκη πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος για τους Αρτινούς.

Αναγέννηση Άρτας (Νταλάκας) : Παππάς, Χεμπέγια, Γρηγορίου (46′ Φωλίνας), Σχισμένος, Καραγιαννίδης, Κραμπής, Μαργώνης, Αρτέμης (78′ Χούσος), Ροβίνας (46′ Σιδηρόπουλος), Γκολάκου (46′ Σκανδάλης), Παπακίτσος Δ. (46′ Μπότσαρης).

ΑΟ Ποταμιάς (Φλωράκης) : Καλύβας, Κατσάρης, Παρασκευόπουλος, Ξαγάρας, Φαρμάκης, Ηλιάδης, Κουτσουπιάς (81′ Ζαλοκώστας), Λερής (81′ Τσακνής), Σταμούλης (60′ Πλεξίδας), Γενιτσαρόπουλος (72′ Μαντζιούτας), Νούλας.