ΑρχικήΜΠΑΣΚΕΤΣαρωτική η Σλοβενία, σκόρπισε (118-100) την Αργεντινή με 48 πόντους του Ντόντσιτς

Με τον Λούκα Ντόντσιτς να τρελαίνει κόσμο και να σταματάει στους 48 πόντους, η Σλοβενία διέλυσε με 118-100 την Αργεντινή στην πρεμιέρα της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, ξεκινώντας με τον καλύτερο τρόπο στο τουρνουά.

Σοκ και δέος. Αυτό είναι το μόνο που μπορούσε να πει κάποιος βλέποντας τον Λούκα Ντόντσιτς (48 πόντοι, εκ των οποίων οι 31 στο πρώτο ημίχρονο) να διαλύει την άμυνα της Αργεντινής και να οδηγεί την Σλοβενία στην νίκη με 118-100 στην πρεμιέρα των δύο ομάδων στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο.

Ο σταρ των Μάβερικς ήταν μαγικός, ανεπανάληπτος. Εξωγήινος. Έκανε ό,τι ήθελε από την αρχή του αγώνα, ολοκληρώνοντας τελικά το παιχνίδι με 48 πόντους με 12/15 δίποντα, 6/14 τρίποντα, 6/7 βολές, 11 ριμπάουντ, 5 ασίστ (συμπεριλαμβανομένης μίας μαγικής πάσας πίσω από την πλάτη στον Τόμπι), 3 κοψίματα και 6 λάθη σε 31 λεπτά συμμετοχής.